Diamenty - jak powstają? Zastosowanie, właściwości, budowa, masa i kolor diamentu

Diamenty Aclari

Pomimo wielkiej różnorodności kamieni szlachetnych dostępnych na rynku jubilerskim, to właśnie diamenty niezmiennie pozostają zaręczynową klasyką - nie bez przyczyny. Ich piękno i trwałość nie mają sobie równych wśród naturalnych kamieni. Aby wybrać diament, którego parametry zagwarantują tę właśnie trwałość i zachwycający blask, należy wziąć pod uwagę cztery najważniejsze cechy, ujęte w zasadę 4C.

Zasada 4C o diamentach

Cut Szlif

Choć powszechnie kojarzony jest jedynie z kształtem brylantu, szlif jest najistotniejszym czynnikiem wpływającym na jego piękno. Proporcja i symetria szlifu decydują o tym, w jaki sposób diament odbija światło i jaki efekt ukaże się oczom obserwatora. Diament dobrze oszlifowany iskrzyć się będzie tysiącem ognistych połysków, z kolei diament o słabym szlifie - zbyt wysoki, zbyt płaski lub niesymetryczny - wydawać się będzie ciemny i pozbawiony blasku, bez względu na swój kolor czy czystość.

Dobrze oszlifowane diamenty wydają się nie tylko bardziej lśniące, ale również większe niż inne diamenty o tej samej masie.

Przy ocenie szlifu bierze się pod uwagę trzy części składowe - proporcje, symetrię i rodzaj szlifu. Każda z nich oceniania jest w 4- stopniowej skali:

  • Excellent (doskonały)
  • Very good (bardzo dobry)
  • Good (dobry)
  • Fair (dostateczny)

Brylancja

Szlif diamentu

Odpowiedni szlif gwarantuje brylancję, czyli harmonijny taniec kolorów i błysków widoczny na powierzchni kamienia. Brylancja jest efektem spotkania promieni świetlnych z diamentem. Gdy światło przenika przez jego wnętrze, dochodzi do rozszczepienia wiązki białego światła na jego kolory spektralne - te właśnie oddzielone promienie przemieniają się w magiczny blask, z którego słyną diamenty.

Colour Barwa

Naturalnie diamenty występują w przyrodzie w barwach z całego dostępnego spektrum, przeważa jednak kolor żółty z uwagi na śladową obecność azotu. Diamenty białe (bezbarwne) występują w naturze zdecydowanie najrzadziej, a co za tym idzie - mają największą wartość. Są one również uznawane za najpiękniejsze, dlatego przy zakupie diamentów zaleca się wybór kamieni możliwie najbardziej pozbawionych koloru. Barwę diamentu ocenia się w skali od D do Z, którą dzieli się na 4 szersze kategorie: biały (bezbarwny), prawie bezbarwny, lekko żółty oraz żółty.

Kolor diamentu

Diamenty białe
Bezbarwne (D-F)

Diamenty białe występują w naturze najrzadziej, a co za tym idzie, są najbardziej wartościowe z całej skali barw. Kamienie o barwie D/E są całkowicie pozbawione koloru, podczas gdy w kamieniu o barwie F jedynie ekspert diamentów jest w stanie zauważyć niemal niedostrzegalną ilość koloru, gdy bada kamień od strony koletu (od dołu) na idealnie białym tle.

Diamenty prawie bezbarwne
(G-J)

Diamenty z kategorii prawie bezbarwnych, z perspektywy tafli sprawiają wrażenie bezbarwnych. Jeśli zbadamy diament na białym podłożu, delikatne refleksy kolorystyczne będą dostrzegalne. Gdy jednak diament zostanie zakuty w oprawę, dla przeciętnego obserwatora wspomniane refleksy kolorystyczne będą niewidoczne. Zakup diamentu z kategorii prawie bezbarwnych gwarantuje rewelacyjny stosunek ceny do jakości kamienia.

Diamenty lekko żółte i żółte
lekko żółte (K) i żółte (L-Z)

W diamentach z tej kategorii lekkie żółte zabarwienie może być dostrzegalne, gdy kamień badany jest od strony tafli (od góry). Jest to jednak propozycja godna rozważenia dla tych osób, które do koloru nie przywiązują szczególnej uwagi - co więcej, niektórych zachwyca delikatny koloryt takich właśnie diamentów. Diamenty żółte charakteryzują się wyraźnym żółtym zabarwieniem, które mocno wpływa na estetykę i efekt wizualny kamienia, dlatego też nie są one wyborem popularnym ani polecanym.

Fluorescencja

Ciekawym zjawiskiem związanym poniekąd z barwą diamentu jest jego fluorescencja. Fluorescencja określa siłę i intensywność reakcji diamentu z promieniami ultrafioletu. Taką próbę wykonuje się pod specjalną lampą UV. Światło wyemitowane w efekcie tej reakcji przez kamień w 95% przypadków ma odcień niebieski. Niebieska fluorescencja może mieć korzystny wpływ na kamienie z kategorii K-Z, jako że neutralizuje żółty kolor i sprawia, że kamień wydaje się bielszy. Przeważnie jednak nie ma ona zauważalnego wpływu na wygląd diamentu, nie ma również żadnego wpływu na jego jakość i trwałość.

Clarity Czystość

Będący dziełem natury diament może zawierać niewielkie niedoskonałości w postaci drobnych zanieczyszczeń, które nazywamy inkluzjami. To właśnie ich ilość i rodzaj decydują o klasyfikacji diamentu na 5-stopniowej skali jako IF (internally flawless), VVS (very very slightly included), VS (very slightly included), SI (slightly included) lub P (imperfect).

Ważne jest, by wybrany diament nie zawierał inkluzji wpływających na jego piękno lub zagrażających trwałości. Aby mieć pewność, że diament nie będzie zawierał żadnych widocznych "gołym okiem" inkluzji, należy wybrać kamień o czystości SI1 lub wyższej. Również w kategorii SI2 w mniejszych kamieniach, niedoskonałości nie są zauważalne "gołym okiem". Czystość SI zapewnia świetny stosunek jakości i piękna do ceny, jest bardzo popularnym i cenionym wyborem. Oczywiście, im czystszy diament, tym piękniejszy blask, warto zatem rozważyć wybór wyższej czystości, jeśli pozwala na to założony budżet.

Masa Carat Weight

Karat (ct.) to jednostka masy diamentu. 1 ct. jest równy 0,20g. Wielkość diamentu jest proporcjonalna do jego masy w karatach, jednak jego cena wzrasta geometrycznie - im większy diament, tym wyższa jest cena za karat. Dzieje się tak dlatego, że kamienie o dużych rozmiarach i wysokiej jakości występują w przyrodzie znacznie rzadziej niż małe kamienie o wysokiej jakości. Warto również wiedzieć, że widzialna wielkość diamentu obserwowana od strony tafli nie wzrasta proporcjonalnie do jego wagi. Choć wielkość diamentu i waga w karatach mają znaczący wpływ na jego cenę, to szlif i czystość stanowią jego najważniejsze parametry.

Masa diamentu

Czy wiesz że...

już od 1913 roku masę diamentów określa się w karatach.

Jaka jest różnica między
brylantem, a diamentem?

Jak głosi popularna geometryczna reguła: "każdy kwadrat jest prostokątem, ale nie każdy prostokąt jest kwadratem". Sytuacja z diamentem i brylantem jest analogiczna. Co to oznacza? Diament to przede wszystkim szlachetny kamień, który powstaje z krystalicznych minerałów węgla pod wpływem ekstremalnie wysokiej temperatury i ciśnienia.

Czy wiesz że...

Pełny, klasyczny szlif brylantowy zawiera nie mniej niż 58 faset: 33 w koronie i 25 w podstawie, a kamień szlifowany w ten sposób, widziany w planie, jest okrągły.

W biżuterii sprzedawanej w sklepach jubilerskich zakuwane są diamenty już oszlifowane. W zależności od ostatecznego kształtu oszlifowanego kamienia, nazwiemy go inaczej: brylantem, gdy występuje w najbardziej popularnym szlifie brylantowym okrągłym, a diamentem, gdy występuje w jakimkolwiek innym kształcie. Każdy brylant jest więc diamentem, jednak diament nazwiemy brylantem wyłącznie w tym jednym szlifie. W biżuterii ACLARI zakuwamy właśnie brylanty. Nierzadko sklepy internetowe stosują te pojęcia zamiennie, ma to jednak służyć jedynie jako ułatwienie dla klientów poszukujących biżuterii.

Jak powstają diamenty?

Nazwa diament wywodzi się od greckiego słowa "adamas", które oznacza niezniszczalny, niepokonany. Kamień ten jest minerałem zbudowanym z czystego węgla, który w naturalnym środowisku tworzy kryształy w formie sześcianu, ośmiościanu lub ich kombinacji. Poszukując odpowiedzi na pytania, co to jest diament i z czego powstaje, należy wyróżnić dwie grupy złóż diamentonośnych:

  • pierwotne, czyli takie, w których diamenty pojawiają się w skałach,
  • wtórne, do których są zaliczane między innymi złoża aluwialne, deluwialne, lodowcowe oraz okruchowe o genezie morskiej.

Aby najzwyklejszy w świecie węgiel mógł przekształcić się w diament, konieczne jest zaistnienie odpowiednich warunków. Poza bardzo wysokim ciśnieniem niezbędna jest temperatura wynosząca ok. 900-1000 stopni Celsjusza. Takie okoliczności występują wyłącznie w ściśle określonych miejscach płaszcza ziemskiego. Początkowo uważano, że wydobycie diamentów jest możliwe jedynie w okolicach Indii. Wraz z biegiem czasu odkryto, że minerał ten występuje także w Afryce, Australii, a nawet na Syberii.

Jaka jest różnica między diamentem naturalnym a syntetycznym?

W poszukiwaniu alternatywy pozwalającej na pozyskiwanie najcenniejszych klejnotów na świecie wynaleziono diamenty syntetyczne. Pierwszy sukces w tej dziedzinie odnotowano pod koniec XIX wieku. Stało się to za sprawą eksperymentu polegającego na poddaniu grafitu działaniu odpowiednio wysokiego ciśnienia. W ten sposób otrzymano kamienie, które znalazły zastosowanie głównie w celach przemysłowych. Dzisiaj diamenty sztuczne uzyskuje się przede wszystkim przy wykorzystaniu metody wysokotemperaturowej i wysokociśnieniowej. Mogą mieć ten sam skład i właściwości co kruszce prawdziwe, jednak odróżnia je fakt, że zostały stworzone przy ingerencji człowieka. Do najczęściej stosowanych imitacji tego minerału należą topazy, korundy oraz cyrkonie, które charakteryzuje znacznie większa gęstość. Ponadto diamenty niekiedy zastępuje się kwarcami (głównie kryształami górskimi) oraz różnego rodzaju tworzywami sztucznymi. Warto też pamiętać, że syntetyki nie mają swoich naturalnych pierwowzorów. Są w całości projektowane i tworzone ludzkiej ręki. Nic więc dziwnego, że od lat największe zainteresowanie wzbudzają prawdziwe diamenty jubilerskie, których wartość jest określana za pomocą opisanej wyżej zasady 4C.

Jak wybrać odpowiedni pierścionek z diamentem?

Zanim dokonasz wyboru biżuterii, musisz wiedzieć, że diamenty przed obróbką są matowe i nie mają połysku. Dopiero diament oszlifowany nabiera blasku, przepięknie mieniąc się w świetle. Po oszlifowaniu powstaje brylant, o którym marzy tak wiele kobiet. To właśnie z tego względu pierścionki z tym minerałem spotykają się z tak ogromnym zainteresowaniem. By znaleźć idealny model dla swojej wybranki, pamiętaj, że o wartości i jakości diamentu decyduje wiele czynników takich jak barwa, czystość oraz szlif. Warto pamiętać, że pierścionki z brylantami są oprawiane wyłącznie w złoto. Za najbardziej popularne uchodzą pierścionki o próbie 585, czyli takie, które zawierają 58,5% czystego złota. Próba o tym numerze stanowi gwarancję wysokiej trwałości i wytrzymałości biżuterii. Zastanawiając się, jak wybrać odpowiedni pierścionek z diamentem, pamiętaj, że nie bez znaczenia są także upodobania narzeczonej oraz rozmiar jej palca. Możesz go zmierzyć np. za pomocą papierowego paska lub sięgnąć po jeden z pierścionków noszonych przez wybrankę i dokonać pomiaru jego średnicy suwmiarką. W Aclari.pl oferujemy duży wybór pierścionków z diamentami dostępnych  w różnych wzorach, wśród których z całą pewnością znajdziesz idealny model dla swojej ukochanej.

Dołącz do nas : facebook instagram
2024 - Jubiler ACLARI Diamonds – biżuteria, pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne ® - WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
W celu doskonalenia naszych usług korzystamy z plików cookies. Możesz określić warunki ich przechowywania w ustawieniach przeglądarki.
Więcej o plikach cookies dowiesz się w naszej polityce prywatności.