Białe złoto - ile kosztuje (cena za gram), skład, próba
Popularność biżuterii z białego złota nie mija. Pierścionki zaręczynowe wykonane z tego szlachetnego kruszcu są nie tylko trwałe, ale także subtelne i eleganckie. Sprawdź, z czego składa się białe złoto, czym różni się od srebra i platyny oraz ile kosztuje.
Białe złoto – skład i próba
Cieszące się obecnie ogromną popularnością białe złoto nie występuje naturalnie. Aby je otrzymać, dodaje się do niego mieszanki różnych pierwiastków. Połączenie czystego złota ze stopami innych metali szlachetnych pozwala nadać biżuterii odpowiednią twardość oraz określoną barwę. Dzięki próbie złota możemy określić, jaka jest zawartość danego metalu w stopie. Białe złoto powstaje z połączenia czystego złota z domieszkami innych metali szlachetnych takich jak srebro, nikiel, pallad czy ligatur. Pierścionki z tego materiału często pokrywa się także warstwą rodu, która pozwala wydobyć ze złota dodatkową głębię bieli. Obrączki, pierścionki zaręczynowe i inne wyroby z białego złota nie tylko uzyskują barwę przypominającą srebro. Stają się także trwalsze, wytrzymalsze oraz mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Z biegiem czasu naniesiona warstwa oczywiście może ulec wytarciu. To, jak długo będziemy cieszyć się charakterystycznym kolorem białego złota, zależy przede wszystkim od intensywności użytkowania oraz sposobu pielęgnacji.
Panowie podczas pierwszych odwiedzin w salonie jubilerskim często zastanawiają się, ile kosztuje białe złoto. Cena pierścionka wykonanego z tego materiału uzależniona jest przede wszystkim od zawartości metali w stopie. Im więcej czystego złota, tym wyższa cena biżuterii. Warto wiedzieć także, że każdy wyrób z metali szlachetnych zgodnie z polskim prawem musi zostać opatrzony cechą probierczą, na której musi znaleźć się informacja o rodzaju metalu wykorzystanego do produkcji danego wyrobu oraz próbie wyrażonej w częściach tysięcznych.
Białe złoto a srebro
Srebro ze względu na łatwość obróbki było wykorzystywane do produkcji biżuterii już od starożytności. Srebro nie koroduje, lecz reaguje z siarką, tworząc siarczek srebra odpowiedzialny za powstawanie ciemnego nalotu na powierzchni wykonanych z tego materiału wyrobów. Czyste srebro, podobnie jak złoto, ze względu na swoją miękkość nie może być jedynym materiałem wykorzystywanym do produkcji biżuterii. W sztuce jubilerskiej najczęściej wykorzystuje się srebro o próbie 925 (zawierającej 92,5% srebra i 7,5% miedzi) oraz 958 (odpowiednio: 95,8% srebra i 4,2% miedzi).
Białe złoto a platyna
Platyna jest bardziej odporna na uszkodzenia niż srebro czy złoto. Dzięki właściwościom antyalergicznym często wykorzystywana do wyrobu biżuterii przeznaczonej dla osób uczulonych na złoto, ponieważ nie powoduje reakcji uczuleniowych. Wyroby z tego materiału nie ulegają matowieniu, jednak po latach pokrywają się patyną, czyli jasnozieloną lub jasnoszarą powłoką. Ze względu na swoje właściwości platyna jest dużo droższa od białego złota, choć ich barwy są do siebie zbliżone.
Jakie zalety ma białe złoto?
Osoby wybierające obrączki i pierścionki zaręczynowe z białego złota najczęściej podkreślają ich elegancję oraz nowoczesność. Wyroby wykonane z tego kruszcu mogą stanowić świetną alternatywę dla biżuterii tworzonej przy użyciu tradycyjnego żółtego złota. Świetnie sprawdzają się w użytkowaniu na co dzień, gdyż pasują do większości stylizacji. Nie jest to oczywiście jedyna zaleta, jaką może poszczycić się białe złoto. Połączenie złota ze srebrem, niklem czy palladem to także:
- trwałość i wytrzymałość,
- odporność na uszkodzenia mechaniczne,
- dobry wybór dla kobiet i mężczyzn o różnych typach urody,
- możliwość produkcji kolczyków, naszyjników, bransoletek, łańcuszków oraz wielu innych wyrobów jubilerskich.
Ozdoby stworzone przy wykorzystaniu białego złota można nosić przez wiele długich lat. Z biegiem czasu mogą pojawiać się na nich drobne ślady użytkowania, ale większość z nich jest łatwa do usunięcia w procesie renowacji.
Najpiękniejsze pierścionki z białego złota
Białe złoto ze względu na swoje właściwości oraz cenę jest materiałem najczęściej wybieranym do produkcji biżuterii. Pierścionki zaręczynowe wykonane z tego materiału są chętnie noszone zarówno przed zwolenniczki minimalizmu, jak i miłośniczki oryginalnego designu. Diamenty wspaniale prezentują się w otoczeniu obrączki z białego złota, niezależnie od jej kształtu.
W naszej ofercie proponujemy klasyczne pierścionki z pojedynczym brylantem w koronie oraz modele z diamentami zakutymi w obrączce. Projektując biżuterię zaręczynową, zwracamy szczególną uwagę na najnowsze trendy. Jednymi z najchętniej wybieranych pierścionków zaręczynowych z białego złota są modele przywodzące na myśl fale lub łodygi kwiatów.
Jak dbać o pierścionek zaręczynowy z białego złota?
Białe złoto wymaga odpowiedniej pielęgnacji i regularnej konserwacji. Nieodpowiednio przechowywane narażone jest na uszkodzenia. Jeśli pierścionek ulegnie delikatnemu zabrudzeniu, wystarczy oczyścić go za pomocą szmatki zanurzonej w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Warto również wiedzieć, że warstwa rodu, którą pokrywa się zwykle wyroby z białego złota, może ścierać się na skutek użytkowania produktu. Jest to naturalny proces, nie świadczący o nieprawidłowościach w jakości czy wykonaniu. By mieć pewność, że pierścionek zaręczynowy z białego złota zachowa swój estetyczny wygląd przez długi czas, dobrze jest ściągać biżuterię podczas codziennych czynności. Tyczy się to zwłaszcza prac wykonywanych w kuchni oraz w ogrodzie, kiedy może dojść do zniszczenia ozdoby na skutek kontaktu z ziemią, detergentem itp. Oprócz regularnego dbania o pierścionek, można zatem raz na kilka lat oddać go do ponownego rodowania, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Białe złoto – zaręczynowy bestseller
Białe złoto pretenduje do miana nowej zaręczynowej klasyki. Pierścionki wykonane z tego materiału są jednocześnie eleganckie i subtelne, a biel obrączki pięknie zgrywa się z jasny blaskiem brylantu, tworząc magiczną całość. Poznaj ofertę pierścionków zaręczynowych ACLARI z białego złota.
Sprawdź również
Pierścionek zaręczynowy z białego i zółtego złota
Model: P0160TB
Próba złota: 585
1 549 PLN
Zobacz więcej