Brylant a diament - czym się różnią i jaki pierścionek wybrać?
Diament czy brylant? Brylant czy diament? Dla wielu panów to zagadka, którą starają się rozwikłać w czasie przygotowań do zaręczyn. Jeśli też się nad tym zastanawiasz oglądając pierścionki na ekspozycji sklepu jubilerskiego, uspokajamy – odpowiedź na to pytanie jest o wiele prostsza, niż mogłoby się wydawać.
Czas rozstrzygnąć zaprzątającą męskie umysły kwestię: pierścionek zaręczynowy z diamentem czy brylantem. Na pewno znasz matematyczną wskazówkę, według której „każdy kwadrat jest prostokątem, ale nie każdy prostokąt jest kwadratem”. Sytuacja z diamentem i brylantem jest analogiczna. Nie są to ani dwa różne kamienie, ani synonimy. Diament to szlachetny kamień, wydobywany spod ziemi, który w rękach mistrza jubilerstwa przemienia się w brylant. To oznacza, że każdy brylant jest diamentem, ale diament stanie się brylantem dopiero po starannym oszlifowaniu. Mówiąc najprościej, brylant to diament w szlifie brylantowym, czyli okrągłym, najbardziej popularnym. Często w internetowych sklepach jubilerskich można spotkać obie formy w nazwach produktów, ma to jednak służyć jedynie jako ułatwienie dla klientów, którzy tych pojęć używają zamiennie. Jak wygląda droga diamentu od surowego kamienia do cennego klejnotu?
Na początku był węgiel
Brylanty są symbolem trwałości, kobiecości, luksusu i oczywiście miłości. Swoją historię zaczynają jednak jako... bryłki węgla ukryte głęboko we wnętrzu ziemi. Tam, pod wpływem ogromnego ciśnienia i wysokich temperatur, rozpoczyna się niezwykły, trwający często miliony lat, proces krystalizacji. Tak formuje się diament- jeden z najtwardszych materiałów naturalnie występujących na naszej planecie. Pod wpływem procesów tektonicznych, diamenty powoli wędrują w kierunku powierzchni ziemi, skąd wydobywa je człowiek. Na tym etapie surowy diament w niczym nie przypomina połyskującego magicznie klejnotu, jaki znamy. Ma postać większych lub mniejszych kryształów, zwykle o ośmiu, rzadziej sześciu niezbyt równych, zaokrąglonych ścianach. Na tym etapie kończy się działanie sił natury, a rozpoczyna się praca specjalistów, artystów i szlifierzy, których zadaniem jest doprowadzenie diamentu do korony pierścionka zaręczynowego.
Idealny szlif, perfekcyjny blask
Pytanie, czy kupić pierścionek zaręczynowy z brylantem czy diamentem, jest więc popularnym nieporozumieniem, ponieważ można śmiało założyć, że nikt nie szuka biżuterii z matowym, nieoszlifowanym kamieniem. Sekret blasku brylantu tkwi w rękach doświadczonego szlifierza, który surowy minerał zamienia w szlachetny klejnot za pomocą odpowiedniego szlifu. To praca wymagająca niezwykłej cierpliwości, precyzji oraz pasji. i choć jest kilka możliwych rodzajów szlifu, za najpiękniejszy i najbardziej popularny uznaje się szlif brylantowy. Idealnie symetryczny, ujawnia niesamowity blask brylantu. Promienie światła wirują w nim jak w magicznym tańcu, który od wieków olśniewa miliony kobiet.
Różnice między diamentem a brylantem
Jaka jest zatem różnica między diamentem a brylantem? Diamenty powstają z węgla, a brylanty powstają z diamentów. Mówiąc o idealnie oszlifowanym kamieniu, który zdobi pierścionek zaręczynowy, można użyć obu pojęć, choć brylant jest określeniem bardziej precyzyjnym. Kiedy jednak mamy do czynienia z kamieniem w stanie surowym, można go nazwać tylko diamentem. Natomiast różnice w cenach brylantów zależą od szlifu, czystości kamienia, jego barwy oraz masy (dowiedz się więcej o parametrach diamentów).
Diament czy brylant?
Znasz już odpowiedź!
Wiedząc już, że brylant to diament oszlifowany w określony kształt, możesz skupić się na ważniejszych kwestiach. Jaki pierścionek zachwyci twoją ukochaną? Czy kamień będzie wyglądał piękniej w oprawie z żółtego czy białego złota? Czy wybrać klasyczny pierścionek z jednym brylantem, czy bardziej wyszukany wzór wielokamieniowy? Pamiętaj, że pierścionek będzie nie tylko zdobił dłoń twojej ukochanej, ale od kiedy zagości na jej palcu, stanie się wiecznym symbolem waszej miłości. Znajdź Wasz idealny pierścionek zaręczynowy.
Aby poznać wskazówki dotyczące wyboru pierścionka, polecamy artykuł „Jaki pierścionek zaręczynowy wybrać”.
Sprawdź również
Pierścionek zaręczynowy z białego i zółtego złota
Model: P0055TB
Próba złota: 585
1 999 PLN
Zobacz więcej