Zaręczyny – najważniejsze zasady, oświadczyny krok po kroku

Autor: Aclari
Data: 4.67 (9)

zareczyny z klasa 800x300 min

Mimo że współcześnie zaręczyny przebiegają dużo mniej oficjalnie niż przed laty, to wciąż jeden z najważniejszych momentów w życiu przyszłych małżonków. W wielu domach wciąż kultywowany jest zwyczaj oświadczyn w obecności rodziców. Jak uniknąć faux-pas? Jak powiedzieć rodzicom o planach zamążpójścia, która ręka jest odpowiednia na pierścionek zaręczynowy i co dokładnie się mówi na zaręczynach? Oto najważniejsze zasady zaręczynowego savoir-vivre’u.


Organizacja zaręczyn – o czym trzeba pamiętać?

Obietnica zawarcia związku małżeńskiego w przyszłości, czyli zaręczyny (dawniej zrękowiny) to instytucja o wieloletniej tradycji. Niegdyś proszenie o rękę rodziców było zwyczajem powszechnie uznawanym i praktykowanym. W starożytności ceremonia ta stanowiła swego rodzaju kontrakt, którego zerwanie oznaczało odrzucone zaręczyny. Kluczową rolę w kojarzeniu małżeństw odgrywali rodzice, którzy mogli, ale nie musieli liczyć się ze zdaniem swojej córki czy syna. Dopiero pod koniec XVIII wieku zaczęto zwracać większą uwagę na uczucia. Wtedy też dostrzeżono, że oświadczyny a zaręczyny to nie to samo. Pierwsze pojęcie oznacza moment złożenia propozycji wejścia w związek małżeński. Z kolei drugie słowo stanowi zwyczajową nazwę niedużego przyjęcia odbywającego się w rodzinnym gronie, podczas którego narzeczeni dzielą się nowiną o początku narzeczeństwa.


Zasady oświadczania się wybrance swojego serca zmieniały się na przestrzeni stuleci. Nic więc dziwnego, że wielu mężczyzn nie do końca dzisiaj wie, jak zorganizować zaręczyny. Współcześnie raczej nie odbywają się one już według ściśle ustalonych rytuałów. Sposobów na ich zorganizowanie jest niemalże tak samo wiele, jak par. Niektórzy decydują się na zamążpójście jeszcze przed trzydziestką, inni z kolei wybierają oświadczyny po 40. Warto dodać, że aktualnie obowiązujące przepisy prawa rodzinnego nie doprecyzowują, jak powinny wyglądać zaręczyny. Dlatego, chcąc zorganizować wymarzone zaręczyny, nie trzeba trzymać się sztywnych schematów i kanonów. Jeśli zastanawiasz się, jak się zaręczyć, co powiedzieć na zaręczynach i czym zaskoczyć swoją wybrankę, jesteś we właściwym miejscu. Z poniższego poradnika dowiesz się, na które kolano się klęka przy zaręczynach, kiedy się oświadczyć oraz jak to zrobić. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy też krótkie zestawienie miejsc, w których możesz zorganizować oryginalne i nietypowe oświadczyny.


Zaręczyny w obecności rodziców – savoir-vivre na pierwszym miejscu

Choć zaręczyny mogą odbyć się bez udziału rodziców, wiele par pragnie przeżywać ten ważny moment w gronie najbliższych. Warto jednak z wyprzedzeniem zorganizować spotkanie zapoznawcze dla rodziców z obojga stron, np. wybierając się wspólnie do restauracji. Dzięki temu oświadczyny przebiegną w dużo swobodniejszej atmosferze.


Zgodnie z polską tradycją przyjęcie zaręczynowe powinno odbyć się w domu przyszłej narzeczonej. Kogo wypada zaprosić na tę uroczystość? Zazwyczaj bierze w niej udział najbliższa rodzina przyszłych małżonków m.in. dziadkowie i rodzeństwo. Jeśli jednak utrzymujecie bliskie stosunki z wujostwem lub dalszym kuzynostwem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ich również zaprosić do świętowania.


O dacie zaręczyn warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem. Uroczystość powinna odbyć się w dzień wolny od pracy, w porze obiadowej. Możecie przygotować specjalne zaproszenia lub osobiście poinformować gości o dacie i miejscu zaręczyn. Zgodnie z zasadami savoir-vivre’u organizacja przyjęcia leży w gestii przyszłych teściów. Przyszły narzeczony powinien wręczyć kwiaty ukochanej oraz jej mamie, a na ręce gospodarza domu złożyć butelkę dobrego alkoholu, ciekawy album lub inny elegancki upominek.


Tradycyjne zaręczyny – co warto o nich wiedzieć?

Zgodnie z obowiązującym zwyczajem takie oświadczyny odbywają się z rodzicami. Jeśli zarówno Ty, jak i Twoja wybranka wywodzicie się z rodzin, w których tradycja ma ogromne znaczenie, z całą pewnością warto zorganizować zaręczyny zawierające elementy dawnych obyczajów. Może to być np. romantyczna kolacja w domu. Jednym z  najpiękniejszych zaręczynowych rytuałów jest obdarowywanie ukochanej pierścionkiem. Zwyczaj ten pojawił się w Polsce już w XVII wieku. Biżuteria powinna być wykonana ze złota i brylantów – kamieni, które mają zapewnić szczęście i dostatek.


Choć przyjęło się, że mężczyzna powinien podarować przyszłej narzeczonej pierścionek wykonany z żółtego kruszcu, obecnie nie jest to już regułą. Możesz wybrać model wykonany np. z białego złota, unikaj jednak srebra z uwagi na jego małą trwałość. Jako przyszły narzeczony powinieneś poprosić rodziców swojej wybranki o zgodę na zaręczyny, a następnie uklęknąć przed ukochaną na prawe kolano i, wręczając pierścionek, zwrócić się do niej po imieniu i zapytać: „Zostaniesz moją żoną?” lub „Wyjdziesz za mnie?”. Jeśli usłyszysz „tak” (a z pewnością tak będzie) delikatnie włóż pierścionek na serdeczny palec jej prawej dłoni. Od tej chwili jesteście zaręczeni i właśnie rozpoczęło się Wasze narzeczeństwo!


Rodzice przyszłego Pana Młodego mogą obdarować przyszłą synową biżuterią przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Po oficjalnych zaręczynach przychodzi czas na gratulacje. Następnie rodzice proszą Młodych, aby przedstawili plany dotyczące ślubu i wesela. Tradycyjne oświadczyny niekoniecznie muszą odbywać się w domu. Coraz większą popularnością cieszą się zaręczyny w restauracji, do której przybywają zarówno rodzice ze strony narzeczonego, jak i narzeczonej. Ważne, aby znaleźć właściwy moment na oświadczyny i zaplanować je od początku do końca. Pamiętaj też, że tradycja zobowiązuje do włożenia odświętnego stroju na tę okoliczność. Przyszły pan młody w tym wyjątkowym dniu powinien pojawić się w garniturze, a  panna młoda może postawić na elegancką sukienkę.


Zaręczyny we dwoje – savoir-vivre też ma znaczenie!

 Tradycyjne zaręczyny w obecności rodziców nie oznaczają, że musicie rezygnować z chwili tylko we dwoje. W każdej sytuacji warto pamiętać o zasadach savoir-vivre’u. Planujesz zaprosić ukochaną do restauracji? Gdy zbliżycie się do stolika, odsuń jej krzesło i poczekaj, aż usiądzie. Delikatnie przysuń krzesło do stołu i dopiero wtedy usiądź na swoim miejscu. Nawet gdy jesteście sami, prosząc ukochaną o rękę, uklęknij na prawe kolano. Jeśli będziecie wracać samochodem, pomóż dziewczynie wsiąść do auta. Upewnij się, że zamykając drzwi pojazdu, nie wyrządzisz ukochanej krzywdy. Przyszła narzeczona z pewnością doceni te drobne, ale jakże ważne gesty. Pamiętaj, że takie wyrazy szacunku nie są zarezerwowane dla dnia zaręczyn i warto praktykować je każdego dnia waszego wspólnego życia.


Oryginalne zaręczyny – poznaj nasze pomysły!

Wiesz już, jak wyglądają zaręczyny odbywające się zgodnie z tradycją. Jeśli jednak nie chcesz zapraszać swojej ukochanej do restauracji i zależy Ci na nietypowej oprawie tego szczególnego momentu, postaramy się pomóc. Jako zakochani z całą pewnością macie swoje ulubione miejsca lub pasje, które możesz wykorzystać do zorganizowana niebanalnych oświadczyn. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zaręczyny na plaży, w sali kinowej, czy w jakiejkolwiek innej scenerii, nie zapomnij o odpowiedniej biżuterii. Romantyczne miejsca na zaproponowanie swojej wybrance małżeństwa znajdziesz bez problemu w wielu zakątkach Polski. Poniżej przygotowaliśmy krótką listę obejmującą oryginalne pomysły na oświadczyny. Być może któryś z nich stanie się inspiracją dla Was:
    • w górach – zaręczyny na szlaku, stoku narciarskim czy w górskiej chatce z całą pewnością na zawsze zapadną Wam w pamięci – więcej propozycji na jedyne w swoim rodzaju oświadczyny w górach znajdziesz tutaj: 7 pomysłów na zaręczy w górach,
    • na plaży – nie ma nic piękniejszego niż nastrojowy szum fal i zachodzące słońce nad morzem… jeśli nie wiesz, jak zorganizować udane oświadczyny na plaży, koniecznie zajrzyj tu: Jak zorganizować romantyczne zaręczyny nad morzem?,
    • na Mazurach – piękne zaręczynowe chwile możecie też spędzić w Krainie Tysiąca Jezior – tutaj prezentujemy kilka miejsc, które idealnie sprawdzą się jako pomysł na romantyczny weekend na Mazurach dla dwojga,
    • w święta – wiele par decyduje się zaręczyć w święta Bożego Narodzenia lub w Sylwestra – tutaj znajdziesz kilka pomysłów, jak zaskoczyć swoją wybrankę i zaaranżować niezapomniane spotkanie świąteczne, podczas którego zaproponujesz ukochanej ślub,
    • w mieście – nawet jeśli aktualnie nie możecie sobie pozwolić na wyjazd nad morze czy na Mazury, romantyczne miejsca na oświadczyny znajdziecie w wielu polskich miastach – tutaj podsuwamy pomysły na zaręczyny w Warszawie, Gdańsku  oraz we Wrocławiu.
    • w domu – śniadanie do łóżka, kolacja przy świecach… jeśli interesuje Cię sposób na oświadczyny w domu, koniecznie zajrzyj tutaj: niebanalny pomysł na zaręczyny. Zaręczyny w domowym zaciszu nie wymagają dużych nakładów finansowych. Przy odrobinie kreatywności i zaangażowania mogą być równie niezapomniane, jak te zaaranżowane w plenerze.


Podsumowanie

Każdy mężczyzna pragnie, aby zaplanowane przez niego zaręczyny były niezapomniane i jedyne w swoim rodzaju. Jeśli jesteś przekonany, że chcesz spędzić ze swoją wybranką resztę życia, nie czekaj dłużej. Znajdź idealny moment na oświadczyny, kup pierścionek zaręczynowy i zadaj swojej ukochanej pytanie, od którego będzie zależeć Wasza wspólna przyszłość. Powodzenia!

 zareczyny z klasa 02 800x450

Sprawdź również

Pierścionek zaręczynowy z żółtego złota

Model: P0417ZB
Próba złota: 585

1 799 PLN

Zobacz więcej

Pierścionek zaręczynowy z żółtego złota

Model: P0445ZB
Próba złota: 585

2 449 PLN

Zobacz więcej

Pierścionek zaręczynowy z białego i zółtego złota

Model: P0449TB
Próba złota: 585

999 PLN

Zobacz więcej

Dołącz do nas : facebook instagram
2024 - Jubiler ACLARI Diamonds – biżuteria, pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne ® - WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
W celu doskonalenia naszych usług korzystamy z plików cookies. Możesz określić warunki ich przechowywania w ustawieniach przeglądarki.
Więcej o plikach cookies dowiesz się w naszej polityce prywatności.