Tanzanit
Czy wiesz, że od 1912 roku lista kamieni szlachetnych nie zmieniała się, aż do momentu, kiedy dopisano do niej tanzanit? W 1967 roku Manuel de Souza znalazł w Tanzanii niebiesko-fioletowe kamienie, które pomyłkowo wziął za szafiry. Jednak po dokładnej analizie okazały się one odmianą zoisytu. Stąd też najpierw nazywano je niebieskimi zoisytami, lecz kilka lat później przemianowano na tanzanity – na cześć kraju, z którego pochodzą. Nie minęło wiele czasu, a znalazły się w top 5 najpopularniejszych kamieni szlachetnych. Plasują się zaraz za diamentami, rubinami, szafirami i szmaragdami. Zobacz, w czym tkwi ich fenomen!
Tanzanit – co to za kamień?
Wprawdzie odkrycie tanzanitów przypisuje się hinduskiemu poszukiwaczowi kamieni Manuelowi de Souzie, jednak istnieje też pewna legenda, według której zostały one odkryte przez masajskich pasterzy. Gdy pewnego dnia rozpętała się burza, a uderzenie pioruna podpaliło okoliczne łąki, zauważyli oni na ziemi kilka niebieskich kamieni – w miejscu, gdzie wcześniej ich nie było. Jak się później okazało, magia tanzanitów polega m.in. na tym, że pod wpływem wysokiej temperatury zmieniają swoje zabarwienie na niebieskie.
Inną ciekawostką jest to, że okolice Kilimandżaro są praktycznie jedynym miejscem, gdzie występują. Poza tym śladowe ilości złóż odnaleziono jeszcze w Szwecji, New Hampshire, Pakistanie, RPA, Kenii, Norwegii, Austrii i we Włoszech. Wszystko to sprawia, że biżuteria z tanzanitami jest unikatowa. Ceniona jest za rzadkość i niepowtarzalny kolor, którego odcień zmienia się w zależności od kąta patrzenia. Kamienie raz są niebieskie, innym razem fioletowe lub wręcz burgundowe.
Co warto wiedzieć o tanzanicie?
Tanzanit widziany okiem gemmologa jest odmianą zoisytu. Występuje w formie kryształów. Często są to kryształy bliźniacze, przerastające się nawzajem. Natomiast pod względem chemicznym jest hydroksykrzemianem glinu i wapnia. Niebiesko-fioletowe zabarwienie to wynik obecności w strukturze krystalicznej związków wanadu.
Czy wiesz, że tanzanity...
- naturalnie mają kolor brązowy, wpadający delikatnie w oliwkową zieleń lub fiolet? Dopiero po ogrzaniu do temperatury 400-600 °C, a następnie stopniowym schłodzeniu stają się niebiesko-fioletowe,
- są pleochroiczne, czyli zmieniają kolor w zależności od kąta patrzenia? Mogą przechodzić z błękitu, w lawendę, głęboki fiolet, burgundową czerwień. Szlifowane są w taki sposób, aby pleochroizm został najpiękniej wyeksponowany,
- wykazują efekt kociego oka? Odbijają i rozpraszają światło tak, że na ich powierzchni powstaje wąska smuga przypominająca źrenicę kociego oka. Smuga ta przemieszcza się podczas obracania kamienia.
Twardość tanzanitów określa się na 6 lub 7 w skali Mohsa. Są więc delikatniejsze od diamentów, lecz wystarczająco twarde, aby znaleźć zastosowanie w biżuterii.
Czym wyróżnia się biżuteria z tanzanitem?
Biżuterię z tanzanitem pokochasz za jedyną w swoim rodzaju grę kolorów i satynowy połysk. Spójrz na kamień w ciepłym świetle, a dostrzeżesz fiolet lub purpurę, jednak już w świetle chłodnym odcień wyraźnie zmieni się na niebieski. Najcenniejsze kamienie rozpoznasz po tym, że mają głęboki, niebieski kolor z wyraźnym pleochroizmem. Magii dodają im inkluzje, czyli drobne nieregularności w strukturze krystalicznej.
Tanzanity przepięknie wyglądają oprawione w złoto, szczególnie białe albo różowe. W biżuterii pojawiają się zarówno w klasycznych szlifach owalnym i okrągłym, jak i w tych mniej typowych, takich jak gruszka czy tryllion. Efekt kociego oka najlepiej eksponuje szlifi gładki (kaboszonowy). Kamienie cięte w ten sposób nie mają ścianek ani ostrych krawędzi. Ich kształt jest doskonale obły, delikatnie zaokrąglony.Odkryj najpiękniejsze projekty od ACLARI i spraw radość sobie lub komuś bliskiemu!