Pierścionek zaręczynowy a przesądy z nim związane
Jakie są najpopularniejsze przesądy związane z pierścionkiem zaręczynowym? Dlaczego warto unikać pereł? Który kamień zwiastuje nieszczęście, a który jest symbolem trwałości? Przesądy towarzyszą ludzkości od zawsze. Choć dotyczą wszystkich sfer naszego życia, najwięcej związanych jest z przygotowaniami do ślubu i samą uroczystością. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze przesądy o pierścionku zaręczynowym i… dlaczego warto traktować je z przymrużeniem oka.
Skąd się wzięły przesądy z pierścionkiem zaręczynowym?
Choć przesądy występują pod każdą szerokością geograficzną, różnią się od siebie w zależności od kraju i regionu. Wiara w nie daje niektórym poczucie kontroli nad sprawami, które w rzeczywistości są zależne wyłącznie od naszych świadomych działań i decyzji. Staramy się więc za wszelką cenę dopomóc szczęściu skupiając się na śmiesznych gestach, zamiast skierować swoją uwagę w zdecydowanie ważniejszą stronę - woli, decyzji i pracy.
Jakkolwiek w przesądy nie należy wierzyć, warto je znać, jako że stanowią ciekawy element naszej kultury. Najwięcej z nich dotyczy zaręczyn i ślubu. Nic dziwnego – to wydarzenia, które dziś, tak samo jak przed wiekami, wzbudzają najwięcej emocji. Niektóre przesądy, takie jak tłuczenie kieliszków przez Parę Młodą podczas wesela, na stałe weszły do tradycji. Zanim jednak Młodzi staną na ślubnym kobiercu, przyszły narzeczony musi włożyć ukochanej na palec pierścionek zaręczynowy. Przy jego wyborze liczy się każdy detal! Chcąc jak najlepiej wypaść w oczach swojej wybranki i jej rodziny, panowie przed zakupem skrupulatnie studiują symbolikę kamieni i rozpytują o przesądy o pierścionku zaręczynowym.
Szlachetne złoto – symbolika
Złoto to symbol czystości i trwałości. Podarowanie ukochanej pierścionka zaręczynowego wykonanego z tego kruszcu to symbol obietnicy starań o trwałość i szczęście. Złoty pierścionek zaręczynowy jest nie tylko odporny na uszkodzenia, ale przede wszystkim wspaniale prezentuje się na palcu, zarówno w klasycznym, żółtym wariancie, jak i w białym lub kolorowym.
Kamień w pierścionku
Według przesądów w pierścionku zaręczynowym nie powinny pojawić się perły, które zwiastują smutek, łzy i cierpienie. Zgodnie z innym przesądem, kamieniem, którego również warto unikać w biżuterii zaręczynowej, jest opal, mający przynosić nieszczęście każdej osobie, która go założy.
Jakie kamienie w pierścionku zaręczynowym są według przesądów nieszkodliwe? Rubiny, szmaragdy, topazy, szafiry, ametysty i oczywiście diamenty. Diament, jako najtwardszy minerał znany człowiekowi, jest symbolem trwałości i niezniszczalności. Brylant, czyli oszlifowany diament, to piękna obietnica wytrwałości i niezniszczalności łączącego zakochanych uczucia.
Tylko go nie upuść!
Choć podczas zaręczyn przyszłymi narzeczonymi targają bardzo silne emocje, staraj się opanować drżenie rąk i nie zgubić pierścionka. Jeden z przesądów mówi bowiem, że... upuszczony pierścionek oznacza nieszczęście w małżeństwie! Oczywiście, w rzeczywistości obawiać się można jedynie uszkodzenia nowiutkiego pierścionka, nie zaś związanych z upadkiem przesądów. Jeśli emocje wezmą górę i pierścionek wyślizgnie się z dłoni, całą sytuację warto obrócić w żart.
Pierścionek zaręczynowy w dniu ślubu – przesądy
Według niektórych przesądów Panna Młoda w dniu swojego ślubu nie powinna mieć na palcu innego pierścionka niż zaręczynowy, ponieważ przynosi to pecha w małżeństwie. Jakkolwiek wróżbę tę należy traktować z przymrużeniem oka, nie da się ukryć, że najpiękniejszym zestawem biżuterii na dzień ślubu niezaprzeczalnie jest pierścionek zaręczynowy, do którego dołącza obrączka.
Zaręczyny – przesądy z przymrużeniem oka
Oczywiście wszystkie przesądy związane z pierścionkiem zaręczynowym warto traktować z przymrużeniem oka. Z pewnością nie powinny przyszłym narzeczonym spędzać snu z powiek ani wpływać na jakiekolwiek podejmowane przez nich decyzje. Odstawiając przesądy na bok, warto skupić się na symbolice kamieni, a zwłaszcza złota i brylantu, które niosą za sobą najpiękniejsze przesłanie, podkreślają zarówno delikatność jak i trwałość w miłości, oraz pracę, jaką należy w nią włożyć, żeby roztaczała najpiękniejszy blask. Złoty pierścionek z brylantem będzie zatem nie tylko piękną i ponadczasową biżuterią, ale również symbolem obietnicy, jaką złożycie sobie w dniu zaręczyn.