Szlify diamentów - rodzaje
Są trwałe i niepowtarzalne. Diamenty naturalnie występują w przyrodzie w całym spektrum odcieni. Jednak najbardziej pożądane są te całkowicie bezbarwne. To one są najrzadsze, a co za tym idzie – najcenniejsze. Sztuka szlifowania powierzchni minerałów znana jest od wieków. Odpowiednie techniki jubilerskie pozwalają wydobyć z kamienia całe jego piękno. Sprawiają, że klejnot zaczyna odbijać refleksy świetlne i mienić się wieloma kolorami. Nic więc dziwnego, że złoty pierścionek z diamentami to zaręczynowa klasyka. Czym wyróżnia się oszlifowany diament i jak go rozpoznać? Odpowiadamy poniżej!
Czym jest szlif brylantowy?
Każdy brylant był kiedyś diamentem – lekko matowym kamieniem szlachetnym o chropowatej fakturze. Te najtwardsze w przyrodzie minerały powstają wewnątrz płaszcza Ziemi. Bardzo wysoka temperatura i ciśnienie powoduje, że atomy węgla są w ich strukturze rozmieszczone bardzo gęsto. W efekcie kamień jest tak twardy, że jedynym narzędziem, które jest w stanie nadać mu odpowiedni kształt, jest... inny diament!
Szlif brylantowy to sztuka rzeźbienia powierzchni minerału w taki sposób, żeby wpadające do wnętrza światło odbijało się od wszystkich jego ścianek i dna pod idealnym kątem. Rozszczepienie wiązki światła oraz zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia daje spektakularny efekt wizualny. Nazywamy go brylancją, życiem albo ogniem diamentu.
Jak rozpoznać brylant? Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierścionka zaręczynowego? Mamy dla Ciebie garść praktycznych wskazówek, które pomogą Ci wybrać idealny klejnot. Zanim więc odwiedzisz nasz salon jubilerski, koniecznie przeczytaj ten poradnik!
Jak rozpoznać oszlifowany diament?
Weź do ręki pierścionek i spójrz uważnie na kamień, a zobaczysz:
- fasety – boczne ścianki, przez które światło wpada do wnętrza minerału, a następnie odbija się od jego uporządkowanej struktury,
- taflę – największą poziomą fasetę, która wraz z górnymi ściankami bocznymi tworzy tzw. koronę,
- pawilon – czyli dolną część kamienia zakończoną spłaszczonym szpicem, tzw. koletem,
- rondystę – najbardziej zewnętrzną krawędź oszlifowanego diamentu na styku pawilonu z koroną. W tym miejscu znajdziesz wygrawerowany numer seryjny, jeśli diament jest certyfikowany przez międzynarodowe instytuty gemmologiczne.
Poszczególne szlify różnią się między sobą przede wszystkim proporcjami i liczbą faset oraz kształtem rondysty. W wyniku zastosowania szlifu brylantowego powstaje klejnot, który ma:
- minimum 57 faset bocznych,
- okrągłą rondystę,
- taflę na górnej powierzchni i kolet na dolnej.
Tak oszlifowany diament nazywamy brylantem. Teraz potrafisz już go rozpoznać. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych wyjątkowych kamieni szlachetnych? A więc zajrzyj tutaj! Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ciekawych informacji, które z pewnością Cię zainteresują.
Co bierze się pod uwagę w ocenie szlifu?
Żeby złoty pierścionek z brylantem zachwycał grą świateł, konieczna jest ręka mistrza i perfekcyjny szlif. W tym przypadku liczą się ułamki milimetrów – wszystkie ścianki muszą być przycięte pod idealnym kątem. Właściwie oszlifowany kamień jest bardziej lśniący i wydaje się optycznie większy. Poza tym mieni się on pełnym spektrum barw oraz iskrzy tysiącem świetlistych refleksów. Spójrz na jeden z naszych złotych pierścionków z diamentem, a dostrzeżesz to już na pierwszy rzut oka.
Co bierze się pod uwagę przy ocenie szlifu? Proporcje, symetrię oraz rodzaj cięcia. Każdy z tych aspektów ocenia się następnie według czterostopniowej skali:
- Excellent (doskonały).
- Very good (bardzo dobry).
- Good (dobry).
- Fair (dostateczny).
W przypadku szlifu słabej jakości, który jest zbyt wysoki, zbyt płaski albo niesymetryczny, minerał sprawi wrażenie ciemnego, pozbawionego, głębi, blasku i przejrzystości.
Co daje zastosowanie szlifu?
Wydobyty z wnętrza Ziemi diament ma nieregularny kształt oraz matową powierzchnię o średnim połysku. Dopiero gdy trafi on w ręce dobrego szlifierza, zamienia się w błyszczący klejnot. W takiej postaci osadzamy go w koronie pierścionka zaręczynowego. Oszlifowany diament zachwyca kunsztem rzemieślniczego wykonania. Harmonijną formą, precyzją cięcia i dbałością o najdrobniejsze detale. Dzięki uzyskanej po obróbce strukturze perfekcyjnie rozszczepia wiązkę światła białego na wszystkie barwy spektralne. Efekt? Powierzchnia oszlifowanego kamienia magicznie mieni się wieloma kolorami.
Szlif brylantowy stosowany jest w jubilerstwie także do obróbki innych minerałów szlachetnych. Podobnie jest w przypadku diamentów. Tutaj również oprócz szlifu okrągłego wykorzystuje się inne techniki. Jakie? Przeczytaj poniżej.
Jakie rodzaje szlifów wyróżniamy?
Okrągły szlif brylantowy jest najpiękniejszy i zdecydowanie najpopularniejszy. Jednak możliwości jest o wiele więcej. Kamieniom możemy nadać praktycznie dowolny kształt. Poszczególne formy różnią się między sobą przede wszystkim liczbą faset (bocznych ścianek) i kształtem rondysty (zewnętrznej krawędzi klejnotu). Najczęściej spotykane szlify to:
- brylantowy,
- szmaragdowy,
- łezka,
- owal,
- serce,
- markiza,
- princessa.
W zależności od konkretnej techniki jubilerskiej diamenty inaczej załamują i odbijają światło. To właśnie odpowiednie proporcje, kąty nachylenia i symetria ścianek są sekretem końcowego wizualnego efektu. Rodzaj oraz precyzja cięcia decydują zarówno o kształcie klejnotu, jak i o grze refleksów świetlnych, którą urzeka pierścionek z brylantem.
Harmonia i nieskazitelne piękno
Prawidłowo oszlifowany diament wykończony okrągłym szlifem brylantowym dosłownie promieniuje światłem i czaruje wieloma kolorami. Jednocześnie pozostaje idealnie przejrzysty – niczym kropla źródlanej wody. Teraz już wiesz, jak go rozpoznać. Co więc wybierzesz dla swojej ukochanej? Klasyczny złoty pierścionek z jednym klejnotem? A może wyszukaną kompozycję złożoną z wielu brylantów? Zaręczynowa biżuteria ma wyjątkową wartość sentymentalną. Będzie piękną ozdobą oraz stanie się wiecznym symbolem Waszej miłości.
Odkryj mistrzowską kolekcję zaręczynową ACLARI. Nasze produkty to miniaturowe dzieła sztuki, w których szlachetne żółte i białe złoto spotyka się z najpiękniejszymi brylantami. Każdy z naszych pierścionków z diamentami powstaje od początku do końca ręcznie i jest jedyny w swoim rodzaju. Niepowtarzalnie piękny – czyli naprawdę wyjątkowy!
Sprawdź również