Parametry diamentów – próba, karaty w diamentach
Diamenty są jednymi z najcenniejszych minerałów na naszej planecie.
Produkcja 0,2 grama tego rzadkiego kruszcu wymaga wydobycia aż 250 ton ziemi.
To tyle, co 7 popularnych samolotów rejsowych Boeing 737!
Wartość diamentów jest znana człowiekowi już od czwartego wieku przed naszą erą, kiedy to indyjscy kupcy stawiali pierwsze kroki w handlu swymi niezwykłymi znaleziskami. Nasza wiedza na ich temat, sposoby wydobycia i możliwości zastosowania są jednak cały czas aktualizowane przez pędzący świat nauki, kultury i mody.
Warto zadać sobie pytanie w jaki sposób prawidłowo ocenić wartość naszego planowanego zakupu, aby być z niego w pełni zadowolonym.
Podstawowym wyznacznikiem wartości diamentu są jego parametry. Tak jak każdy samochód na drodze, lub smartfon w dłoni, tak samo diamenty posiadają konkretne cechy, które wpływają na ich wartość. Są to tak zwane 4C, czyli:
- szlif (cut),
- kolor (colour),
- czystość (clarity),
- karat (carat).
Szlif to nic innego jak rzemiosło szlifierza zajmującego się danym kamieniem. Początkowo diamentom brakuje połysku i to właśnie odpowiednia obróbka specjalisty nadaje im właściwy wygląd.
Oceniając szlif diamentu bierzemy pod uwagę jego proporcje, symetrię i rodzaj wykończenia. Mamy do dyspozycji czterostopniową skalę, która podpowiada czy nasz wybór jest doskonały, bardzo dobry, dobry lub dostateczny.
Kolor diamentu jest kolejnym czynnikiem wpływającym na jego wartość. Najcenniejsze są kamienie bezbarwne, które zdarzają się jednak bardzo rzadko. Wpływ na odcień diamentów ma obecność innych pierwiastków w ich sieci krystalicznej i dlatego możemy znaleźć diamenty w prawie wszystkich barwach.
W przypadku oceny koloru diamentu używamy skali alfabetycznej od D do Z. Litera D reprezentuje kamienie bezbarwne, czyli te najbardziej wartościowe. Im dalej w głąb abecadła, tym diament jest silniej zabarwiony.
Czystość diamentu mówi nam o wszelkich jego inkluzjach, czyli szczelinach, pęknięciach lub innych defektach, które zakłócają prezencję danego minerału. Im jest ich mniej, tym więcej będziemy musieli zapłacić za wymarzony kamień.
Czystość mierzymy za pomocą skali, która rozciąga się od diamentów bez skaz, czyli całkowicie przejrzystych pod 10-krotnym powiększeniem, aż do kamieni w przypadku, których defekty możemy zobaczyć gołym okiem.
Karat (ct) to inaczej określenie wagi diamentu. 1 karat to 0,2 grama. Jest to jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na wartość produktu. Im więcej karatów, tym jest ona wyższa.
Najdroższe diamenty są warte kilkadziesiąt milionów dolarów. Dobrym przykładem jest 813 karatowy diament wydobyty przez kanadyjską firmę, która sprzedała go za 63 miliony dolarów. Jest to jeden z rekordów cenowych ustanowionych na rynku kamieni szlachetnych.
Wszystkie powyższe parametry diamentów możemy znaleźć w informacjach dotyczących konkretnego produktu. Jeśli sprzedawca nie jest w stanie ich podać lub w sklepie internetowym nie możemy znaleźć tej podstawowej wiedzy, lepiej zastanówmy się dwa razy nad zakupami w tym miejscu. To trochę tak, jakbyśmy kupowali wyjazd wakacyjny bez wiedzy o celu podróży, zakwaterowaniu, miejscowej walucie i czasie pobytu.
Podsumowując, im więcej wiemy o diamencie, tym lepiej jesteśmy w stanie ocenić jego wartość. Podstawowa wiedza o świecie tych niezwykłych kamieni szlachetnych pozwoli nam lepiej komunikować się ze sprzedawcami i wybierać produkty zgodne z naszymi oczekiwaniami. Ponadto, warto dowiedzieć się też o eksperckich certyfikatach, których ocena również powinna być częścią naszej konsumenckiej analizy. Przy większych diamentach dobrze jest także zwracać uwagę na certyfikację ze specjalnych międzynarodowych Instytutów Gemmologicznych. Ich obecność stanowi gwarancję najwyższej jakości naszego zakupu.
Wybór odpowiedniego diamentu bywa nie lada wyzwaniem, jednak mając najważniejsze informacje na ich temat, będziemy mogli bez trudu wybrać odpowiedni dla nas egzemplarz.
Sprawdź również