Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy?

Autor: Aclari
Data:

na ktorej rece 800x300

W wielu krajach europejskich pierścionek zaręczynowy nosi się na palcu serdecznym lewej dłoni. Tradycja ta może wywodzić się ze starogreckich wierzeń w magiczną moc anatomicznego połączenia pomiędzy tym właśnie palcem, a sercem. Greckie rozważania okazały się jednak nie mieć wpływu na zwyczaje polskie. Kilka słów o tym, na jakiej ręce nosi się pierścionek zaręczynowy przed i po ślubie w naszym kraju.

Polska tradycja zaręczynowa jest bardzo długa i bogata. Dziś zaręczyny stanowią symbol pięknej i w pełni dobrowolnej decyzji dwojga o budowaniu wspólnego życia. Nie zawsze jednak tak było. Dawniej „zrękowiny” stanowiły swego rodzaju kontrakt między dwiema rodzinami. Podczas ceremonii narzeczeni wręczali sobie nawzajem obrączki, które stanowiły przypieczętowanie zawartego porozumienia.

Obecnie zaręczyny nie stanowią formalnego wymogu, a wynikają raczej z płynącej z serca i rozumu decyzji. Dzięki temu nabrały głębszego, symbolicznego wymiaru. Złoty pierścionek z brylantem, który tradycyjnie powinna otrzymać przyszła Panna Młoda, symbolizuje trwałość, czystość i doskonałość. Mówi się, że przynosi także zwycięstwo w miłości.

Jak nosić pierścionek zaręczynowy przed ślubem?

Wiele Pań po zaręczynach zadaje sobie pytanie, na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy. Do momentu ślubu większość Polek nosi pierścionek zaręczynowy na serdecznym palcu prawej ręki. Jeśli na tym samym palcu zazwyczaj noszona jest inna biżuteria, warto pierścionek zaręczynowy szczególnie wyeksponować.

P0229BB

Pierścionek zaręczynowy z białego złota

Model: P0229BB
Próba złota: 585

15 999 PLN

Zobacz więcej

O pierścionku zaręczynowym należy pomyśleć zwłaszcza przed uroczystością zaślubin. Warto, aby w dniu ślubu na prawej dłoni Panny młodej znalazła się jedynie obrączka, co podkreśli wyjątkowość i znaczenie tej chwili. W tym szczególnym dniu przełożyć pierścionek zaręczynowy można zatem przełożyć na lewą rękę.

na ktorej rece 01 800x450

Pierścionek zaręczynowy
– na której ręce po ślubie?

Na pytanie, na jakiej ręce nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie nie ma jednej obowiązującej odpowiedzi. Choć po ślubie pierścionek zaręczynowy zazwyczaj ustępuje miejsca obrączce, warto mieć wciąż w pamięci jego wyjątkową symbolikę. Dla wielu Pań jest on bowiem tak samo ważny, jak obrączka. Pierścionek zaręczynowy – na której ręce nosić go po ślubie? Możliwości jest kilka.

Na serdecznym palcu lewej dłoni

To najpopularniejsze rozwiązanie. Po zawarciu małżeństwa obrączka zajmuje miejsce na serdecznym palcu prawej dłoni, a pierścionek zaręczynowy zostaje przełożony na analogiczny palec dłoni lewej – ten, który zgodnie ze starożytnymi wierzeniami prowadzi do serca.

Na tym samym palcu co obrączkę

Na którą rękę pierścionek zaręczynowy zakładają Panie, dla których pierścionek zaręczynowy jest tak samo ważny jak obrączka? Najczęściej decydują się nosić pierścionek na tym samym palcu co obrączkę. Przy wyborze takiego rozwiązania należy mieć na uwadze, że oba pierścionki powinny być wykonane z tego samego kruszcu. Istnieje także ryzyko, że znajdując się na jednym palcu, szybciej będą się rysować, a z pierścionków wykonanych białego złota, może zetrzeć się warstwa rodu. Warto więc pamiętać o regularnym czyszczeniu i pielęgnacji biżuterii oraz jej odpowiednim przechowywaniu.

Na innym palcu lewej lub prawej dłoni

Pierścionek zaręczynowy po ślubie można także umieścić na innym palcu lewej lub prawej dłoni. Jeśli zdecydujesz się nosić pierścionek zaręczynowy na tej samej dłoni, na której znajduje się obrączka, obie ozdoby powinny współgrać ze sobą pod względem kolorystycznym.

Na łańcuszku

Pierścionek zaręczynowy można także nosić na szyi, jeśli np. wymaga tego charakter wykonywanej pracy.

na ktorej rece 02 800x450

Na której ręce nosi się pierścionek
zaręczynowy w Europie?

Co kraj to obyczaj – sposób noszenia pierścionków zaręczynowych różni się w zależności od szerokości geograficznej. Na którą rękę pierścionek zaręczynowy zakładają mieszkanki innych państw europejskich? Brytyjki noszą pierścionki zaręczynowe na serdecznym palcu lewej dłoni. Węgierki w dniu zaręczyn otrzymują obrączkę, którą noszą do dnia ślubu na lewej ręce. Po wypowiedzeniu przysięgi małżeńskiej przekładają ją na dłoń prawą. Z kolei w krajach skandynawskich mężczyzna nie ofiarowuje swojej wybrance pierścionka zaręczynowego, lecz obrączkę, do której w dniu ślubu dołącza drugą – w ten sposób symbolicznie splatając oba wydarzenia.

Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzesz, pamiętaj, że najważniejszy jest Twój komfort i... możliwość zerknięcia na pierścionek w chwili, gdy Twoje myśli popłyną w kierunku dnia zaręczyn – spojrzenie na pierścionek zaręczynowy sprawi, że wspomnienia nabiorą jeszcze wyraźniejszego kształtu i blasku.

Sprawdź również

P0548ZB

Pierścionek zaręczynowy z żółtego złota

Model: P0548ZB
Próba złota: 585

2 199 PLN

Zobacz więcej
P0209BB

Pierścionek zaręczynowy z białego złota

Model: P0209BB
Próba złota: 585

1 249 PLN

Zobacz więcej
P0488ZB

Pierścionek zaręczynowy z żółtego złota

Model: P0488ZB
Próba złota: 585

3 699 PLN

Zobacz więcej

 

 

2020 - ACLARI - WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
W celu doskonalenia naszych usług korzystamy z plików cookies. Możesz określić warunki ich przechowywania w ustawieniach przeglądarki.
Więcej o plikach cookies dowiesz się w naszej polityce prywatności.