Czym się różni diament od brylantu?

Autor: Aclari
Data: 4.67 (3)

Czym sie rozni diament od brylantu

Do najczęściej wykorzystywanych kamieni szlachetnych w jubilerstwie należą diamenty. Ich piękno i blask sprawiają, że od lat cieszą się niesłabnącą popularnością i pożądaniem wśród miłośników biżuterii. Z poniższego artykułu dowiesz się, w jaki sposób powstają, a także, jakie są podstawowe różnice pomiędzy diamentem a brylantem.

Jak powstaje diament?

Kamień ten stanowi najczystszą odmianę alotropową węgla. W naturze powstaje z węgla krystalizującego pod bardzo dużym ciśnieniem oraz w wysokiej temperaturze. Kolor na ogół jest rezultatem występowania w nim obcej substancji – stąd mamy diamenty żółtawe, różowe, zielonkawe, czerwonawe itp. O wyjątkowości tego kruszcu decyduje przede wszystkim spektakularna gra świateł. Wszystko to dlatego, że diament silnie załamuje promieniowanie słoneczne i mocno je rozszczepia. To, co jeszcze jest charakterystyczne dla tego kamienia, to bardzo duża odporność chemiczna. Diamenty w surowej postaci są matowe. Nie mają połysku i nie wyglądają zbyt atrakcyjnie.

Jak powstaje brylant?

W odróżnieniu od diamentu brylant nie występuje naturalnie w przyrodzie. Kamienie te powstają poprzez odpowiednie oszlifowanie diamentów, które pozwala wydobyć z nich blask i światło. Proces ten wymaga jednak fachowej wiedzy oraz umiejętności. Trzeba wiedzieć, że już w okresie starożytności oczyszczano ich powierzchnię z zanieczyszczeń, a także odłupywano drobne pozostałości innych minerałów. Początki właściwego obrabiania kamieni powstających z krystalizującego węgla są datowane na XVI wiek. To właśnie wtedy w Wenecji opracowano pierwszą technologię szlifowania diamentów. Jako ciekawostkę można dodać, że preparowaniu tych kamieni bardzo mocno przeciwstawiano się w Indiach aż do XVII wieku. Uznawano bowiem, że przez takie działanie diamenty tracą swoją naturalną siłę mistyczną. Na początku XVIII wieku wynaleziono szlif brylantowy, nazywany także okrągłym, który zastąpił używany do tej pory szlif rozetowy.
Za brylant uznaje się dzisiaj każdy oszlifowany diament, który:

  • cechuje się konkretną formą,
  • jest okrągły,
  • ma nie mniej niż 58 faset (klasyczny szlif brylantowy),
  • wyróżnia się odpowiednio wysokim współczynnikiem załamania światła.

Główne różnice między diamentem a brylantem

Jak już zaznaczono wyżej, najważniejszą różnicą między diamentem a brylantem jest szlif. To właśnie on decyduje o ostatecznym kształcie minerału oraz jego przydatności w jubilerstwie. Diamenty należą do kamieni wydobywanych z głębi ziemi, natomiast brylanty stanowią ich oszlifowaną formę. Proces obróbki decyduje w głównej mierze o różnicach między diamentem a brylantem.  

Co jest cenniejsze diament czy brylant?

Diamenty, które występują w środowisku przyrodniczym, występują w różnych formach, mogą mieć różne zabarwienie itp. Oznacza to, że nie każdy kamień będzie miał taką samą wartość. Wycena tych minerałów odbywa się najczęściej przy uwzględnieniu tzw. zasady 4C, która obejmuje takie parametry jak kolor, czystość, szlif oraz karat. Kiedy udowodniono, że diamenty składają się z czystego węgla, zaczęto eksperymentować nad tym, jak uzyskać je w laboratorium. W ten sposób stworzono diamenty syntetyczne, które są produkowane przy wykorzystaniu metody wysokociśnieniowej. Początkowo wytwarzano je w małych jednostkach, natomiast dziś uzyskanie syntetycznego diamentu o masie około dwudziestu karatów nie stanowi żadnego problemu. Za najcenniejsze jednak od lat są uznawane prawdziwe diamenty oraz te, które zostały obrobione przy użyciu szlifu brylantowego.

Zakończenie

Diamenty oraz brylanty to kamienie, które są niezwykle pożądane w jubilerstwie. Tworzone przy ich pomocy obrączki, pierścionki zaręczynowe i inne ozdoby biżuteryjne spotykają się z niesłabnącym zainteresowaniem. Poza tym, że są trwałe i wytrzymałe, zachwycają wspaniałym blaskiem oraz fascynującą grą świateł. Jeśli interesuje Cię najwyższej jakości biżuteria z diamentami lub brylantami, zachęcamy do zapoznania się z ofertą przygotowaną przez Aclari.pl.

 

Sprawdź również

Pierścionek zaręczynowy z białego i zółtego złota

Model: P0032TS
Próba złota: 585

899 PLN

Zobacz więcej

Pierścionek zaręczynowy z białego i zółtego złota

Model: P0162TB
Próba złota: 585

1 499 PLN

Zobacz więcej

Pierścionek zaręczynowy z białego i zółtego złota

Model: P0055TB
Próba złota: 585

1 899 PLN

Zobacz więcej

Dołącz do nas : facebook instagram
2024 - Jubiler ACLARI Diamonds – biżuteria, pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne ® - WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
W celu doskonalenia naszych usług korzystamy z plików cookies. Możesz określić warunki ich przechowywania w ustawieniach przeglądarki.
Więcej o plikach cookies dowiesz się w naszej polityce prywatności.