Jak rozpoznać prawdziwy diament, odróżnić brylant od cyrkoni domowym sposobem, jak wygląda certyfikat diamentu?

Autor: Aclari
Data: 4.67 (3)

jak poznac autentycznosc diamentu 800x600 min

Wybór pierścionka zaręczynowego to nie lada wyzwanie. Chcesz mieć pewność, że nie tylko przypadnie do gustu przyszłej narzeczonej, ale także, że diament zakuty w koronie po wielu latach wciąż będzie roztaczał taki sam blask jak w dniu zaręczyn. Jaka jest różnica między kamieniem naturalnym a syntetycznym? Jak sprawdzić autentyczność diamentu? Sprawdź!

Jak rozpoznać diament?

Poszukując pierścionka zaręczynowego, z pewnością natknąłeś się na modele, które na pierwszy rzut oka wyglądały bardzo podobnie, ale różniły się ceną. To dlatego, że w branży jubilerskiej oprócz kamieni naturalnych, jakimi są diamenty, wykorzystuje się także kamienie syntetyczne. Ze względu na to, że są one wytwarzane w laboratorium, są mniej trwałe od swoich pierwowzorów, co wpływa na ich cenę.

Diamenty to najtwardsze minerały znane człowiekowi. Powstają w ekstremalnych warunkach: na głębokości około 200 kilometrów, pod bardzo wysokim ciśnieniem i w temperaturze przekraczającej nawet 1300 °C. Dzięki temu po obróbce są odporne na działanie czynników mechanicznych i chemicznych. Posiadają najwyższy, dziesiąty stopień w skali Mohsa. To znaczy, że ich powierzchnię można zarysować wyłącznie przy użyciu innego diamentu. Inną cechą charakterystyczną tych kamieni jest ich wysoka gęstość. Ze względu na swoje niezwykłe właściwości są bardzo cenne. Jednak po wydobyciu z wnętrza ziemi są… matowe. Dopiero po oszlifowaniu nabierają wyjątkowego kształtu i zyskują swój niepowtarzalny blask. Diamenty w szlifie brylantowym nazywamy brylantami. Ich powstawanie to najlepszy przykład doskonałej współpracy człowieka i natury.

Pierścionek zaręczynowy z białego złota

Model: P0405BB
Próba złota: 585

1 199 PLN

Zobacz więcej

Diament a kamienie syntetyczne

Cyrkonie to kamienie wytworzone w warunkach laboratoryjnych. Diamenty, ze względu na ekstremalne warunki, w jakich powstają, są nieporównywalnie bardziej wytrzymałe na zabrudzenia i czynniki mechaniczne. W przeciwieństwie do cyrkonii nigdy nie stracą swoich walorów estetycznych i nieziemskiego blasku. O ich wartości decydują cztery parametry (ujęte w zasadę 4C): szlif (cut), czystość (clarity), barwa (colour) oraz masa (carat). Cyrkonie lub inne kamienie syntetyczne na pierwszy rzut oka zdają się niczym nie różnić od swojego pierwowzoru. Jak zatem sprawdzić, czy diament jest prawdziwy? Aby jednoznacznie stwierdzić autentyczność kamienia, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który przy pomocy specjalistycznego sprzętu sprawdzi, czy diament jest prawdziwy.

jak poznac autentycznosc diamentu 01 800x450

Diament a szafir

Należy być szczególnie ostrożnym rozważając zakup pierścionka od producenta, którego asortyment nie ogranicza się do produktów z brylantami. Dla amatora, różnica wizualna pomiędzy brylantem a np. białym szafirem może być niezauważalna, nie wspominając o różnicach we właściwościach obu kamieni. Oprócz autentyczności brylantu, należy zatem zwrócić uwagę na to, jakie kamienie zakute są w pierścionku oraz czy na pewno to właśnie kamień centralny jest prawdziwym diamentem.

Jak sprawdzić autentyczność diamentu?
Certyfikat ACLARI – 100% pewności

Diamenty, które nasi złotnicy z najwyższą starannością zakuwają w pierścionkach, są poddawane dokładnej selekcji. W związku z tym w naszej ofercie znajdziesz wyłącznie wysokiej klasy diamenty w szlifie brylantowym, których autentyczność potwierdza ekspert diamentów z dyplomem Międzynarodowego Instytutu Gemmologicznego IGI. Większe kamienie certyfikowane są bezpośrednio w Instytucie. Kupując pierścionek zaręczynowy w salonie ACLARI lub za pośrednictwem naszej strony internetowej, nie musisz się zastanawiać jak sprawdzić, czy diament jest prawdziwy. Do każdego pierścionka lub innego wyrobu biżuteryjnego dołączony jest certyfikat, w którym znajdziesz informacje o próbie złota, a także masie, czystości, barwie, proporcjach oraz jakości szlifu diamentu. Dzięki doskonałym parametrom brylanty zakute w naszych pierścionkach dają spektakularny efekt brylancji! 

Certyfikat ACLARI i certyfikat IGI

Diament czy cyrkonia – jaki kamień w pierścionku zaręczynowym?

Diament czy cyrkonia? Wybór będzie oczywisty, gdy uświadomisz sobie, że pierścionek zaręczynowy to prezent… na zawsze. Tylko kamień o tak niezwykłych właściwościach jak diament zachowa swój naturalny blask mimo upływu czasu. Gdy już wiesz, jak rozpoznać diament, chyba nie masz żadnych wątpliwości, że w pierścionku zaręczynowym może pojawić się tylko ten kamień.

Sprawdź również

Pierścionek zaręczynowy z białego złota

Model: P0432BB
Próba złota: 585

2 199 PLN

Zobacz więcej

Pierścionek zaręczynowy z żółtego złota

Model: P0432ZB
Próba złota: 585

2 199 PLN

Zobacz więcej

Pierścionek zaręczynowy z żółtego złota

Model: P0411ZB
Próba złota: 585

849 PLN

Zobacz więcej

Dołącz do nas : facebook instagram
2024 - Jubiler ACLARI Diamonds – biżuteria, pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne ® - WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
W celu doskonalenia naszych usług korzystamy z plików cookies. Możesz określić warunki ich przechowywania w ustawieniach przeglądarki.
Więcej o plikach cookies dowiesz się w naszej polityce prywatności.