Idealna obrączka ślubna dla mężczyzny. Jak dobrać ją do męskiej dłoni?

Autor: Aclari
Data: 5 (2)

Jak dobrać obrączkę dla mężczyzny? Odpowiedni rozmiar, szerokość, profil – to wszystko aspekty, które mają znaczenie. Dobrze dobrana biżuteria ślubna będzie prawie niewyczuwalna na dłoni. W tym wpisie skoncentrujemy się nie tyle na samym wzornictwie, ile na kilku istotnych aspektach, od których zależy komfort noszenia. Sprawdź więc, na co zwracać szczególną uwagę!

Dobieramy obrączkę ślubną dla niego

Tradycyjnie obrączki ślubne tworzy się ze złota. Może ono występować w odcieniu żółtym, białym, różowym, a także próbach 333 (8K), 585 (14K), 750 (18K). O ile sam odcień złota to kwestia gustu, o tyle już próba stopu wiąże się z trwałością biżuterii. Co warto wiedzieć?

  • Ponieważ czyste złoto jest z natury dość plastyczne, w jubilerstwie stosuje się stopy.
  • Próba określa procentową zawartość złota w stopie.
  • Najkorzystniejszy stosunek jakości do ceny daje próba 585, zwana też 14-karatową.

Wybór próby jest oczywiście ważny, jednak to dopiero początek. Jak dobrać obrączkę dla mężczyzny, aby była wygodna i dobrze prezentowała się na dłoni? Odpowiadamy na najczęstsze pytania!

Pierścionek zaręczynowy z białego i zółtego złota

Model: P0410TB
Próba złota: 585

599 PLN

Zobacz więcej

Kiedy najlepiej mierzyć obrączki ślubne?

Dobrze dobrany rozmiar obrączki ślubnej jest kluczowy dla wygody. Biżuteria nie może ani uciskać, ani zsuwać się z palca. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą wypracować kompromis w kwestii rozmiaru.

  1. Raczej nie zdarza się, aby biżuteria ślubna leżała identycznie o każdej porze dnia – to całkowicie naturalne.
  2. Najlepiej jest mierzyć ją kilka razy o różnych porach dniach oraz przy różnej pogodzie.
  3. Unikajmy mierzenia w skrajnie upalne bądź mroźne dni, a także bezpośrednio po intensywnym wysiłku fizycznym – w takich sytuacjach łatwo o niemiarodajny wynik.

Aby dokonać jak najdokładniejszego pomiaru, polecamy udać się do salonu jubilerskiego i skorzystać z pomocy ekspertów w tym zakresie.

Jaka jest idealna szerokość i wysokość męskiej obrączki?

Tutaj nie ma reguły. Z naszych obserwacji wynika jednak, że o ile kobiety często decydują się na delikatną, wąską biżuterię, o tyle mężczyźni mają tendencję do wybierania szerszych obrączek ślubnych – tak, aby były proporcjonalne do dłoni.

  • Za szerokość optymalną uznaje się 5 mm.
  • Modele 3-4-milimetrowe uchodzą za wąskie.
  • Z kolei 8-milimetrowe i szersze określimy już jako bardzo szerokie.

Na męskiej dłoni dobrze prezentują się zarówno modele szersze, masywniejsze, jak i te węższe.

Podobnie sprawa ma się z (wysokością) grubością obrączki. Wymiar ten jest o tyle istotny, że wpływa bezpośrednio na trwałość biżuterii. Od niego też zależy możliwość ewentualnej korekty rozmiaru w przyszłości. Obrączki wyższe są z natury trwalsze, odporniejsze na ścieranie, a ich korekta jest z reguły bezproblemowa. Modele o grubości około 1,5 mm uchodzą za optymalne – nie są ani za wysokie, ani zbyt niskie.

Profil obrączki – na jaki się zdecydować?

Zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna powierzchnia obrączki może być płaska albo lekko zaokrąglona. Profil zewnętrzny decyduje w znacznej mierze o kształcie, a tym samym o wyglądzie biżuterii. Natomiast profil wewnętrzny przekłada się na wygodę noszenia – i to właśnie jemu przyjrzymy się dokładniej.

Wewnętrzny profil może być płaski albo wyposażony w soczewkę. Modele z soczewką są wewnątrz delikatnie wyoblone. W efekcie przylegają do palca mniejszą powierzchnią, co zwiększa komfort noszenia. O wiele łatwiej się je zakłada i zdejmuje, nie uciskają ani nie powodują odparzeń w upalne dni. Obrączki z soczewką polecamy zwłaszcza mężczyznom, którzy decydują się na cięższe oraz szersze modele (o szerokości powyżej 6 mm).

O czym jeszcze warto pamiętać?

Na wybór obrączek warto zarezerwować sobie trochę czasu. Dobrze zabrać się za to nawet na kilka tygodni przed terminem ślubu. W ten sposób można na spokojnie rozeznać się w kolekcjach, przymierzyć różne modele i wybrać ten idealny. Po biżuterię ślubną zapraszamy do jednego z salonów stacjonarnych ACLARI Diamonds. Pomożemy Wam dobrać odpowiedni rozmiar, rodzaj profilowania oraz wykończenia. Na życzenie wykonujemy też zdobienia grawerami i kamieniami szlachetnymi.

Sprawdź również

Pierścionek zaręczynowy z białego i zółtego złota

Model: P0032TS
Próba złota: 585

999 PLN

Zobacz więcej

Pierścionek zaręczynowy z żółtego złota

Model: P0425ZB
Próba złota: 585

2 299 PLN

Zobacz więcej

Pierścionek zaręczynowy z białego i zółtego złota

Model: P0512TB
Próba złota: 585

1 599 PLN

Zobacz więcej

Dołącz do nas : facebook instagram
2024 - Jubiler ACLARI Diamonds – biżuteria, pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne ® - WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
W celu doskonalenia naszych usług korzystamy z plików cookies. Możesz określić warunki ich przechowywania w ustawieniach przeglądarki.
Więcej o plikach cookies dowiesz się w naszej polityce prywatności.