Rocznice ślubu i ich nazwy – skąd się wzięły i jakie mają znaczenie?

Autor: Aclari
Data: 4.4 (5)

rocznica slubu 800x300Choć minęło wiele lat, nadal wracasz pamięcią do dnia, kiedy włożyłeś jej na palec pierścionek zaręczynowy. Potem obrączki, wesele i sam nie wiesz, kiedy to zleciało! Niedługo świętujesz kolejną rocznicę ślubu i zastanawiasz się, jak podkreślić ten szczególny dzień? Poszukaj inspiracji w jej nazwie! Niech jej pochodzenie zasugeruje Ci, czym obdarować wybrankę serca. Poznaj określenia kolejnych godów i przygotuj prezent szyty na miarę Waszego małżeństwa. Czytaj dalej!

Skąd właściwie pochodzą nazwy godów?

W 1922 roku, amerykańska autorka poradników na temat savoir-vivre'u – Emily Post, wydała książkę Etiquette, w której opisała 8 najważniejszych rocznic ślubu – pierwszą i kolejne okrągłe. Nadała im szlachetne nazwy, podkreślające, jaką cnotą i wytrwałością charakteryzuje się przeżycie wielu lat w małżeństwie. Ponad dekadę później lista ta została uzupełniona o kolejne 20 pozycji – tak, aby szczególnych okazji do świętowania małżeństwa było jeszcze więcej. W końcu każda okazja jest dobra, żeby z dumą spoglądać na pierścionki zaręczynowe i cieszyć się wspólnym życiem!

Co symbolizują poszczególne nazwy rocznic?

Autorka opisała kolejne rocznice nazwami nawiązującymi do materiałów i surowców, m.in. metali szlachetnych, kamieni i tkanin. Każdy z nich wyróżnia się określoną trwałością i symbolizuje trud, jaki trzeba włożyć w spędzenie ze sobą lat jako małżeństwo. Wykorzystaj je jako inspirację i stwórz podarunek przypominający, który jubileusz obchodzicie!

Oto poszczególne nazwy pierwszych pięciu rocznic:

 • 1 – papierowa,
 • 2 – bawełniana,
 • 3 – skórzana,
 • 4 – kwiatowa lub owocowa,
 • 5 – drewniana.

A co później? Zazwyczaj świętuje się „okrągłe” rocznice i te z „piątkami”.

 • 10 – cynowa lub aluminiowa,
 • 15 – kryształowa,
 • 20 – porcelanowa,
 • 25 – srebrna,
 • 30 – perłowa,
 • 35 – koralowa,
 • 40 – rubinowa,
 • 45 – szafirowa.

Pięćdziesiątka to najważniejsze Złote Gody. Kolejne rocznice – co pięć lat – to gody szmaragdowe, diamentowe, żelazne, kamienne, brylantowe, a 80-lecie nazywane jest – nie bez powodu – dębowym.

Pierścionek zaręczynowy z żółtego złota

Model: P0468ZB
Próba złota: 585

13 499 PLN

Zobacz więcej

Które rocznice uważa się za najważniejsze?

Oczywiście okrągłe! Najbardziej znaną i docenianą przez społeczeństwo jest 50. rocznica ślubu, czyli Złote Gody. Przeżycie ze sobą połowy wieku to niesamowity wyczyn, dlatego w świętowanie angażują się nawet lokalni urzędnicy, odwiedzając szczęśliwe pary z oficjalnymi gratulacjami. Na szacunek zasługują jednak też pozostałe jubileusze – niektóre pary świętują je z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli masz wśród bliskich takie małżeństwo, pomyśl o drobnym upominku, np. biżuterii z białego złota, jak zawieszki z brylantem czy złote kolczyki z diamentami.

rocznica slubu 800x450

Biżuteria na rocznicę ślubu – jak ją dobrać do stażu małżeństwa?

Jak wykorzystać nazwy rocznic przy robieniu sobie upominków? Nie wszystkie określenia małżeńskich jubileuszy nawiązują do biżuterii, ale przecież nie ma lepszego prezentu niż pierścionek z brylantem czy diamentowe kolczyki. Jeśli pragniesz podarować swojej żonie wisiorek z brylantem, nic nie stoi na przeszkodzie! Sprawisz jej ogromną niespodziankę, zwłaszcza że nietypowo zapakowany prezent nie zdradzi, że w środku mieści się drogocenny podarek. Cukrowa rocznica ślubu aż prosi się o wizytę w cukierni i uczczenie jej czymś... obłędnie słodkim! A w zanadrzu niech czeka zawieszka z brylantem z białego złota. Na pewno wymyślisz coś oryginalnego, co najlepiej do Was pasuje i wkomponujesz w to lśniącą diamentami gwiazdę wieczoru.

Wszystkiego, co najlepsze od ACLARI!

Rocznica ślubu to święto Waszej miłości! Choć nie raz codzienne obowiązki przytłaczają, a zmęczenie dniem powszednim ogranicza ochotę na romantyczne gesty, warto mieć coś, co przypomina o łączącym Was uczuciu. Niech pierścionek z diamentem na palcu żony codziennie przywołuje wspomnienia najlepszych dni i rozbudza ochotę na kolejne. Złota biżuteria to symboliczna pamiątka, wokół której budujecie wspólne wspomnienia. Zajrzyj do nas i znajdź inspirację na nadchodzący jubileusz. Wszystkiego najlepszego!

Sprawdź również

Pierścionek zaręczynowy z żółtego złota

Model: P0564ZB
Próba złota: 585

2 399 PLN

Zobacz więcej

Pierścionek zaręczynowy z białego i zółtego złota

Model: P0100TB
Próba złota: 585

22 499 PLN

Zobacz więcej

Pierścionek zaręczynowy z białego i zółtego złota

Model: P0221TB
Próba złota: 585

3 249 PLN

Zobacz więcej

Dołącz do nas : facebook instagram
2023 - Jubiler ACLARI Diamonds – biżuteria, pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne ® - WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
W celu doskonalenia naszych usług korzystamy z plików cookies. Możesz określić warunki ich przechowywania w ustawieniach przeglądarki.
Więcej o plikach cookies dowiesz się w naszej polityce prywatności.