Symbolika obrączek ślubnych. Co musisz o niej wiedzieć przed oświadczynami?

Autor: Aclari
Data: 5 (2)

Ślub oraz poprzedzające go zaręczyny to wyjątkowe wydarzenia w życiu każdej pary. Planując oświadczyny, musisz sprawić swojej wybrance piękny pierścionek zaręczynowy, który będzie dowodem miłości i przywiązania. Zanim jednak poprosisz swoją drugą połówkę o rękę, może Cię zainteresować historia obrączek ślubnych, którą dla Ciebie przygotowaliśmy. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, co symbolizuje ten zazwyczaj niepozorny element biżuterii!

Kilka słów o historii obrączek

Pierwszych obrączek ślubnych używano już w starożytności. Relikty z Egiptu – pochodzące sprzed 6 tysięcy lat – są na to najlepszym dowodem. W trakcie wykopalisk, eksploatacji grobowców oraz badania papirusów odkryto, że żyjący w tamtych czasach małżonkowie wymieniali się pierścionkami. Jednak do ich budowy nie było wykorzystywane żółte lub białe złoto, lecz konopie oraz trzciny.

Wiadomo, że również w kulturze zachodniej używano obrączek ślubnych. Tradycja noszenia pierścionka u małżonków była znana już w starożytnej Grecji oraz Rzymie. Wówczas nie miała ona zbyt wiele wspólnego z romantyczną wizją miłości – taka biżuteria była ściśle związana z posagiem małżeńskim, a dopiero z czasem stała się dowodem wierności małżeńskiej. W średniowieczu w wielu krajach nosiły ją wyłącznie kobiety.

 

Co właściwie symbolizują obrączki?

Dla starożytnych Egipcjan krąg był ważnym symbolem oznaczającym wieczność. Z tego powodu przypuszcza się, że okrągła obrączka ślubna wymieniana wśród małżonków miała być dowodem ich ponadczasowego związku oraz miłości. Nie bez znaczenia było także miejsce, na którym nosili taką biżuterię. Palec serdeczny lewej ręki był według Egipcjan otoczony przez żyłę połączoną bezpośrednio z sercem człowieka. Jej łacińska nazwa to Vena amoris, czyli żyła miłości.

Pierścionek zaręczynowy z żółtego złota

Model: P0211ZB
Próba złota: 585

5 399 PLN

Zobacz więcej

Obecnie symbolika obrączki ślubnej jest bardzo podobna – dodatkowo tak jak pierścionek zaręczynowy jest oznaką wzajemnego przywiązania. Z tego powodu wiele par nie rozstaje się z tym elementem biżuterii na co dzień, zdejmując go z dłoni go wyłącznie do snu lub przed kąpielą.

Zmiany na przestrzeni lat. Obrączki dawniej i dziś

Jak już wspomnieliśmy, pierwsze obrączki ślubne były wykonane z konopi lub trzciny, czyli łatwo dostępnych i powszechnych w użyciu materiałów. Na Bliskim Wschodzie w czasach starożytnych także panował zwyczaj obdarowywania się tego typu pierścionkami w gronie małżonków. Biżuterię tworzono z dopasowanych surowców, które trzeba było odpowiednio złożyć, aby tworzyły spójna całość. Z tego powodu po zdjęciu obrączki trudno było założyć ją ponownie na palec w taki sposób, aby... mąż lub żona tego nie zauważyli.

 

Obecnie obrączki wykonuje ze szlachetnych materiałów, głównie z białego złota, srebra czy platyny. Popularne są też grawery na obrączkach. Z kolei to, na której ręce nosi się obrączkę, jest uzależnione od miejsca zamieszkania małżonków.

Lewa ręka Prawa ręka
Francja Polska
Wielka Brytania Niemcy
Turcja Grecja
Brazylia Wenezuela
Chorwacja Holandia

Jakie obrączki zamówić?

Planując oświadczyny, możesz wybrać idealny model spośród wielu modeli obrączek ślubnych – różniących się przede wszystkim materiałem wykonania oraz stylistyką. W ACLARI Diamonds znajdziesz mnóstwo ciekawych obrączek, które idealnie nadają się na tę okazję! W ofercie mamy propozycje zarówno dla miłośników klasyki, jak i tych preferujących nowocześniejszą biżuterię.

 

Polecamy obrączki ślubne z grawerem – wykonane z różowego złota o nietuzinkowym designie. Możesz też postawić na biżuterię wykonaną z białego złota, która również ma wielu zwolenników. Jeśli natomiast jesteś miłośnikiem tradycji, to prosty model z żółtego złota pozbawiony ozdobników powinien przypaść Ci do gustu!

 

Wybierz obrączki ślubne od ACLARI Diamonds

Dawne obrączki ślubne w porównaniu do współczesnych modeli mocno różnią się od siebie, jednak ich symbolika pozostała praktycznie taka sama. W poszukiwaniu pięknej biżuterii na tę ważną okazję powinieneś zajrzeć do naszego sklepu internetowego lub salonów stacjonarnych ACLARI Diamonds. Jeśli dodatkowo interesują Cię wyjątkowe pierścionki zaręczynowe, dzięki którym oświadczyny będą naprawdę wyjątkowe, przejrzyj nasze propozycje już teraz! Skontaktuj się z naszymi ekspertami, a chętnie doradzimy Ci najlepszą opcję!

Sprawdź również

Pierścionek zaręczynowy z białego złota

Model: P0208BB
Próba złota: 585

2 649 PLN

Zobacz więcej

Pierścionek zaręczynowy z żółtego złota

Model: OB568ZB
Próba złota: 585

2 399 PLN

Zobacz więcej

Pierścionek zaręczynowy z żółtego złota

Model: P0474ZB
Próba złota: 585

3 599 PLN

Zobacz więcej

Dołącz do nas : facebook instagram
2022 - JUBILER ACLARI ® - WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
W celu doskonalenia naszych usług korzystamy z plików cookies. Możesz określić warunki ich przechowywania w ustawieniach przeglądarki.
Więcej o plikach cookies dowiesz się w naszej polityce prywatności.