Obrączki ślubne oryginalne wzory
Przyszli małżonkowie borykają się z dylematem: zdecydować się na klasyczne modele, czy skłonić się ku bardziej nietypowym rozwiązaniom i sięgnąć po obrączki dla par w oryginalnym wzornictwie? Tradycyjne fasony odznaczają się nieprzemijającą modą. Obrączki ślubne złote to najbardziej konwencjonalne modele, a przy tym niezwykle eleganckie i pożądane przez przyszłe Panny Młode. Nowoczesny design pozwala na większą personalizację. Różowe lub białe złoto, obrączki dwukolorowe, z brylantami lub diamentami powstają, by urozmaicić rynek biżuterii ślubnej i dostosować się do najnowszych trendów. To od preferencji Państwa młodych zależy, która z opcji będzie dla nich lepsza, jaki profil, materiał, grubość, kolor i styl materiału wybiorą. Nie jest ważne, czy przedmioty te będą tanie, czy drogie, nowoczesne z oryginalnymi wzorami, a może tradycyjne - najważniejsze, by zakup był spójny z ich gustem. Liczą się ich opinie. Ten rodzaj biżuterii wybierany jest na całe życie.
Kolory obrączek ślubnych
Szeroki asortyment modeli rozróżnia się ze względu na ich kształt, kruszec, z którego zostały wykonane, dodatkowe zdobienia, ale pierwszym stopniem odnoszącym się do decyzji zakupu biżuterii jest jej kolor. Te najbardziej klasyczne złote obrączki mają żółtą barwę. Odcień metalu związany jest z jego rodzajem, proporcjami składowych i techniką wykończenia. W salonach Alcari Diamonds dostępne są cienkie i grube obrączki w kilku wariantach kolorystycznych.
Klasyczne obrączki ślubne złote - żółte. Kolor zdeterminowany jest przez znajdującą się w nich ilość srebra i miedzi. W zależności od ich proporcji może różnić się odcieniem od jasnej zwanej light gold po intensywną aż pod pomarańcz. To odcień słońca, jest ciepły, przytulny. Przywodzi na myśl domowe ognisko. Obrączki złote 585 od lat są najczęściej wybierane przez przyszłych małżonków.
Wytworne obrączki z białego złota powstają przy nakładaniu wielu powłok galwanicznych i rodowanie. Materiał, z którego się składają to poza czystym złotem pallad, nikiel lub srebro. Pierścionki wykonane z tych pierwiastków są tak samo cenne, jak ich żółte odpowiedniczki. Obecnie to ten rodzaj obrączek cieszy się największą popularnością. Zimny, szlachetny odcień prezentuje się elegancko. Pasuje do różnorodnych kreacji. Przypomina cenną platynę, co przywodzi na myśl luksus, bo to znacznie droższy wyrób jubilerski. Biel, choć jest subtelna, wyróżnia się na dłoni. Produkty wykonane z odpowiednich domieszek wykazują niezwykłą wytrzymałość, dlatego warto je wybrać jako pamiątkę i znak miłości na lata. Jak każdy produkt jubilerski po dłuższym czasie może zmatowieć, jednak polerowanie u jubilera przywróci im dawny blask i usunie powstałe zarysowania. Białe złoto obrączki przykuwa wzrok, jest eleganckim i subtelnym dodatkiem.
Modne obrączki z różowego złota swoją unikatową barwę zawdzięczają dodatkowi miedzi. Ten kolor biżuterii z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Ciepły, subtelny odcień najbardziej ze wszystkich złotych odmian kojarzony jest z romantycznością, przywodzi na myśl zachodzące słońce, watę cukrową, budzi przyjemne uczucia. Modele dostępne w salonie są satynowe lub matowe. Ich łososiowy kolor zależny jest od ilości domieszek dodanych do złota.
Unikatowe obrączki ślubne z wielobarwnego złota - najczęściej dwukolorowe łączące w procesie dyfuzji białe i żółte złoto. Efektowne zestawienie symbolizuje harmonię, połączenie dwóch części w jedną całość, tak jak i dwojga ludzi na wspólne życie. To nowoczesna biżuteria, wykonana misternie, by zachwycać ciekawą formą i oryginalnymi wzorami.
Obrączki ślubne z kamieniami szlachetnymi
Są z pewnością mniej popularne od standardowych, gładkich, ale z pewnością wyróżniają się niezwykłą ozdobnością - obrączki ślubne z brylantami i diamentami to prawdziwy rarytas. Kamienie szlachetne wpływają na dodatkowe walory biżuterii. Mogą być wykonane w różnych wariantach kolorystycznych. Przeznaczone są dla osób, które szukają bardziej urozmaiconych, nietypowych kompozycji, lubią luksus i pragną zdobić swoje ciało wytwornymi dodatkami. Brylantowe lub diamentowe oczko jest twarde, nie zmienia swojej formy przez lata, nie ulega uszkodzeniom. Tańszą wersją są modele wysadzane cyrkoniami. Niestety nie są to trwałe elementy i z czasem ich blask słabnie, pojawiają się na nich rysy, a powierzchnia szkiełka może zmatowieć.
Szyk i elegancja to z pewnością idealna określenie opisujące obrączki z diamentem. Oszlifowany brylant zachwyca kunsztem wykonania. Jego symbolika idealnie łączy się z okolicznościami zaślubin. Różne modyfikacje układu kamieni i ich wielkość oraz szerokość obrączek ślubnych, pozwala na stworzenie rozmaitych wzorów. Odpowiednie dla siebie modele znajdą zarówno wielbicielki prostych, skromniejszych zestawień, jak i kobiety lubiące się wyróżniać i szukające mocnych akcentów w wyrobach jubilerskich.
Obrączki z grawerem na zamówienie
Uwiecznieniem ważnego dnia zaślubin będzie wykonanie napisu po wewnętrznej stronie obrączek ślubnych. Każda para pragnie, by miejsce na te kilka liter zapełnić szczególnym hasłem. Tego typu personalizacja sprawia, że biżuteria zyskuje niepowtarzalny charakter, staje się wyjątkowa. Narzeczeni zazwyczaj wybierają do wygrawerowania datę ślubu lub innego ważnego dla nich dnia, mogą się tam znaleźć również ich inicjały, ważne symbole i hasła. To romantyczna pamiątka na lata. Treść ograniczona jest przez niewielką powierzchnię tego cennego przedmiotu, dlatego warto dobrze przemyśleć, co się chce umieścić. Ceny obrączek ślubnych dla pary z personalizowanym napisem są niewiele wyższe, a grawerowana ozdoba zyskuje indywidualny charakter. Nie ma drugiej takiej. Jest pamiątką ważnego wydarzenia, symbolem wiecznej miłości. Najczęściej obok daty ślubu pojawiają się takie hasła jak: "na zawsze razem", "kocham Cię", "moje serce należy do Ciebie". Oryginalniejsze propozycje to zapisanie wyznań miłosnych po łacinie, w języku Braila, Morse'a lub kodem zero-jedynkowym.
Na co zwrócić uwagę wybierając obrączki ślubne?
Zazwyczaj przygotowania do ceremonii zaślubin zaczynają się na wiele miesięcy przed datą tego ważnego dnia. W ogromie spraw, które muszą zrealizować narzeczeni, nie można pominąć kwestii wyboru i zakupu obrączek ślubnych. Czym powinny się odznaczać? Z pewnością muszą być atrakcyjne dla przyszłych młodych, ich wygląd nie może być chwilowym kaprysem, aktualnym trendem - to decyzja podjęta na lata, więc należy ją dobrze przemyśleć, by za jakiś czas ich wzór nie raził w oczy, nie drażnił, ani nie nudził. Kolejną kwestią jest ich trwałość, czyli decyzja odnośnie do materiału, z którego będą zrobione. Liczy się próba i kolor. Z racji tego, że ten rodzaj biżuterii nosi się każdego dnia, powinny być wygodne. Odpowiedni rozmiar, profil i szerokość są warunkami komfortowego użytkowania przez długie lata.
Profil obrączek
Nie tylko wpływa na ostateczny wygląd obrączek ślubnych, kształtując ich ostateczną formę, ale też odzwierciedla się w komforcie noszenia - profilowanie to niezwykle ważny element wyboru odpowiednich pierścionków. Często się o nim zapomina. Wyprofilowanie wewnętrznych krawędzi wpływa na wygodę noszenia ozdób, które zakładamy na palce. Wyróżnia się profile:
- wklęsły,
- płaski,
- kwadratowy,
- płaski fazowany,
- zaokrąglony.
Szerokość obrączek
Dostępne w salonach Aclari Diamonds obrączki dla par mają też różną szerokość, jej wybór bywa kwestią gustu, ale powinna być dobierana proporcjonalnie do rozmiaru dłoni. Im większa dłoń, tym szerszy model. Najpopularniejsze obrączki ślubne mieszczą się w zakresie od 3 do 5 mm. Cienkie są subtelne, niewyczuwalne na dłoni. Przeważnie decydują się na nie osoby, które stawiają na prostotę i minimalizm, a krążek traktują jak symbol, nie skupiają się na tym, by wyróżniał się na dłoni. Szersze modele są dla tych nowożeńców, którzy chcą, by symbol ich miłości był wyraźny, odznaczał się, był mocno zaakcentowany. Wybór szerszej powierzchni stwarza większe możliwości do ozdobienia obrączek.
Odpowiedni rozmiar obrączek
Z rozmiarem pierścionka ślubnego jest jak ze związkiem - nie może być zbyt ciasny, by nie uwierać, ale też niepożądany jest za luźny, bo istnieje ryzyko zgubienia. Krążek musi poruszać się delikatnie, ale z lekkim oporem po stawie palca, by zatrzymać się i swobodnie spocząć u jego nasady. Pomiaru można dokonać przy użyciu suwmiarki, sprawdzając średnicę starego pierścionka. Najlepszym rozwiązaniem przy doborze odpowiedniej wielkości krążków, jest skorzystanie z porady wykwalifikowanej w tym zakresie osoby. Salon jubilerski Aclari świadczy swoje usługi stacjonarnie, co umożliwia zasięgnięcie porady specjalisty w celu uniknięcia błędu, w czasie zakupu. Dostępne online modele prezentowane są po to, by zapoznać się z aktualną ofertą.
Obrączka damska a męska
Zazwyczaj obrączki ślubne dla par są bliźniacze. Różnią się rozmiarem, ale ich wzór, kruszec, z którego zostały wykonane, profil są takie same. Jednak i w tym zakresie istnieją odstępstwa. Bywa, że przyszli małżonkowie mają swoją wizję, co do skomponowania zestawu i standardowe rozwiązania nie są dla nich dobrym wyborem. Choć przyjęło się, że krążki powinny do siebie pasować, ta kwestia pozostaje do rozstrzygnięcia dla narzeczonych.
Historia obrączek ślubnych
Pierwsze wzmianki na temat obrączek ślubnych pojawiły się już wieki temu w Egipcie. Prototypy wytwarzane były z łatwo dostępnych roślin - tataraków, trzciny czy pędów, z czasem ze względów praktycznych zaczęto sięgać po materiały zapewniające większą trwałość jak: skóra lub kość słoniowa. Ich okrąg symbolizował nieskończoność, wieczność a otwór odnosił się do przejścia, bramy, co było nawiązaniem do sfery duchowej. Jednak początek postrzegania obrączek jako symboli, które miały przypieczętować związek, być namacalną oznaką porozumienia dotyczącego związania losów dwóch osób, przypisuje się starożytnemu Rzymowi. To tam powstały pierwsze modele pierścieni, które przedstawiały uścisk dwóch dłoni, jako wyraz zawarcia umowy. Już wtedy szlachetne kamienie, na których wyryte były grafiki, oprawiano w złoto.
Pierwsze złote obrączki ślubne
W średniowieczu w krajach Dalekiego Wschodu obrączka ślubna była gwarancją dochowania wierności. Pełniła umowną funkcję pasa cnoty. Arabowie często przemieszczając się, zostawiali na długi czas swoje żony. Kwestią honorową było, by mężczyzna, widząc że kobieta ma na palcu taki pierścionek obrączkę, uszanował to, że należy już do innego i w imię zasad nie pozwalał, by dopuściła się z nim cudzołóstwa. Niewierna małżonka mogła zataić fakt swojej przynależności do męża i zdjąć obrączkę. Było to zachowanie ryzykowne. Konstrukcja pierścienia nie pozwalała na ponowne założenie w takiej samej formie. Powiedzenie "widoczne jak na dłoni" zyskiwało namacalnych dowodów dla zdrady. Do dziś noszony na palcu symbol, oznacza, że osoba jest zajęta, choć nie zawsze jest to respektowane.
Obraczki z diamentami w Polsce
W Polsce obrączki ślubne zaczęto wymieniać przez nowożeńców w XIII wieku. Wcześniej celebracja zaślubin obejmowała przekazywanie wieńców i symboliczne wiązanie rąk. Jednym ze zwyczajów wówczas panujących, było to, że przyszłe panny młode przed dniem zaślubin, nie mogły zobaczyć pierścieni, co niosło za sobą utrudnienie w postaci problemu z doborem odpowiedniego rozmiaru. Tradycja ta nie przetrwała, w przeciwieństwie do zwyczaju nieoglądania panny młodej w sukni ślubnej przed uroczystością.
Zgodnie z tradycją to pan młody dokonywał zakupu obrączek. Kiedyś to kapłan po poświęceniu symboli zawarcia małżeństwa, zakładał je na palce nowożeńców. Obecnie przekazuje przedmioty, by osoby ślubujące, wymieniły się nimi. Złote pierścionki przyjmowane są jako znak miłości i wierności, co powtarzają składający deklarację. Jest to symbol zawarcia małżeństwa przed Bogiem.
Na przestrzeni lat w Polsce powstały przesądy związane z obrączkami ślubnymi:
- Krążek założony na środkowy palec przepowiada zdradę.
- Jeżeli w czasie ceremonii pierścionek spadnie na ziemię, nie może jej podnosić żadne ze ślubujących, bo to wróży nieszczęście. Po przedmiot musi pochylić się świadek lub ksiądz.
- Nie można przymierzać pierścieni innych kobiet - może to być znakiem zdrady.
- Jeśli panna młoda pozwoli sobie wsunąć obrączkę do samego końca, to mężczyzna będzie rządził w małżeństwie.
- Zbyt częste przymierzanie tej biżuterii przed ślubem może przysporzyć kłopotów.
Na którym palcu nosi się obrączkę?
Przed II Wojną Światową złote obrączki noszone były wyłącznie przez kobiety. Mężczyźni zaczęli je zakładać od czasu, gdy wysyłani byli na front. Miały przypominać im czekającą w domu ukochaną i dodawać otuchy podczas walk. Przed Powstaniem Styczniowym panie umieszczały ten rodzaj biżuterii ślubnej na palcu lewej dłoni. Według wierzeń przez tę część dłoni przechodziła żyła miłości - Vena Amoris, biegnąc do serca. Na prawą dłoń ozdobę przekładały wdowy. Zwyczaj ten uległ zmianie wraz z klęską powstania, wówczas na znak żałoby, w ślady wdów poszły też kobiety zamężne. Strona prawa jest aktualna do dzisiaj, o czym więcej można przeczytać tutaj. Poszczególne kraje różnią się w tej kwestii. Obrączkę na prawej dłoni nosi się m.in. w Niemczech, Danii, Norwegii, Hiszpanii. Na lewym serdecznym palcu, krążek noszą mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Francji, czy Wielkiej Brytanii.
Najlepsze ceny obrączek w salonach Aclari
Dostępne kolekcje można zobaczyć i przymierzyć w stacjonarnych salonach jubilerskich w Gdyni, Katowicach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie. Oferta przedstawiona w internecie ma na celu zaznajomienie z dostępnym asortymentem sklepów. Konkurencyjne ceny, fachowe doradztwo i szeroki asortyment pięknie wykonanych obrączek, to pewność udanych zakupów. Aclari Diamonds dokłada wszelkich starań, by zadbać o zadowolenie Klientów. Na wszystkie cienkie i grube, złote i dostępne w innych wersjach obrączki ślubne wystawiana jest 24-miesięczna gwarancja, która obejmuje przypadek wystąpienia wad fizycznych.