Biżuteryjne wpadki, czyli jakiej biżuterii nie wręczać w prezencie?

Autor: Aclari
Data: 5 (2)

Czy każdy prezent jest dobry, o ile tylko jest podarowany od serca? Tak mówią. Okazuje się jednak, że istnieje szereg przesądów dotyczących tego, czego nie wręczać. Obok noży, nożyczek, butów i zegarków na liście znalazły się też pewne elementy biżuterii. Sprawdź, które nie są najlepszym pomysłem!

Jakiej biżuterii nie dawać w prezencie?

Mówi się, że zegarek podarowany bliskiej osobie odlicza czas do końca znajomości. Zresztą zegarek nie jest tutaj wyjątkiem. Czego jeszcze lepiej nie dawać w prezencie? Bierzemy pod lupę biżuteryjne przesądy!

Perły utożsamiane ze łzami

Według staropolskich legend pierwsze perły były łzami aniołów. Być może właśnie stąd wzięło się przekonanie, że kobiety obdarowane perłową biżuterią miałyby wylać morze łez? Z tego powodu odradza się zakładania pereł na ślub, a także wręczania w prezencie perłowych naszyjników czy kolczyków. Również pierścionki zaręczynowe z perłą uchodzą za pechowe.

O ile z faktem anielskiego pochodzenia pereł można śmiało polemizować, o tyle warto zgłębić temat pozyskiwania tego surowca. Nawet jeśli do perłowych przesądów podchodzisz z przymrużeniem oka, ale ważne są dla Ciebie kwestie etyczne, lepiej zamienić perły na biżuterię z diamentami, rubinami lub szafirami.

Pierścionek zaręczynowy z żółtego złota

Model: P0489ZB
Próba złota: 585

2 999 PLN

Zobacz więcej

Opale: kamienie, które przynoszą pecha?

Czy wiesz, że te wyjątkowo piękne kamienie szlachetne zmieniają kolor w zależności od kąta padania światła? W wielu kulturach uchodzą wręcz za kamienie magiczne. Są symbolem równowagi, wewnętrznej mocy, kreatywności, pomagają przejść przez życiowe zmiany. Sama nazwa opal pochodzi od greckiego słowa opalios, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza: widzieć zmianę. Skąd więc przekonanie, że opale to niefortunne kamienie, które przynoszą pecha? Aby dotrzeć do źródeł tego mitu, cofnijmy się w czasie do pierwszej połowy XIX wieku, Właśnie wtedy opal pojawia się w jednej z powieści Waltera Scotta. Główna bohaterka oskarżana o bycie demonem umiera wkrótce po tym, jak kropla wody święconej spada na jej opal. W efekcie w Europie biżuteria z tymi kamieniami... przestała się sprzedawać przez kilka dobrych dekad! Z dzisiejszej perspektywy cała historia wydaje się na tyle absurdalna, że nie warto się tym w ogóle przejmować ani ograniczać w wyborze prezentu.

Kolczyki? Tak, ale...

Tutaj sprawa wygląda trochę inaczej. Chodzi nie tyle o przesądy, ile o dobre dopasowanie prezentu. Aby uniknąć prezentowej wpadki, nie wybieraj kolczyków, jeśli nie masz 100% pewności, że kobieta, dla której szykujesz prezent, ma aktualnie przekłute uszy. W razie wątpliwości bezpieczniejszą opcją jest np. naszyjnik z zawieszką.

Drugą kwestią jest dobre dopasowanie kolczyków do kształtu twarzy, ponieważ tak się składa, że akurat ten element biżuterii ma spory wpływ na wizerunek. Innymi słowy, nie każdy rodzaj pasuje każdej kobiecie. Najlepiej podpatrzeć, jakie kolczyki ona wybiera samodzielnie. Wtedy nie ma obaw o prezentowe faux-pas.

A co z pierścionkami?

Pierścionek to wyjątkowa biżuteria. W naszej kulturze przyjęło się, że pierścionek od mężczyzny dla kobiety oznacza zaręczyny. Jeśli więc nie planujecie jeszcze zaręczyn, pamiętaj, że taki prezent może zostać przez partnerkę źle zrozumiany. Aby uniknąć nieporozumień, lepszym wyborem będą np. kolczyki z diamentami albo zawieszka. Natomiast pierścionek to dobry pomysł na prezent urodzinowy, gwiazdkowy czy walentynkowy dla żony albo dla ukochanej, jeśli jest już po zaręczynach. Spokojnie może podarować go także kobieta kobiecie, ojciec córce lub syn mamie. Tutaj trzeba jednak pamiętać o kolejnej kluczowej kwestii – rozmiarze.

Kwestia prezentów może okazać się wyzwaniem

Do prezentowych przesądów warto oczywiście podejść z przymrużeniem oka. Wszystko zależy od podejścia: Twojego, ale też drugiej osoby. Takie przekonania bywają też uwarunkowane kulturowo – warto wziąć na to poprawkę. Aby mieć pewność, że podarunek zostanie dobrze odebrany, być może na wszelki wypadek lepiej pewnych prezentów unikać? O tym zdecydujesz już sam(a). Więcej porad na temat tego, jak wybrać biżuterię na prezent, znajdziesz na naszym blogu – poczytaj!

Sprawdź również

Pierścionek zaręczynowy z białego złota

Model: P0411BB
Próba złota: 585

849 PLN

Zobacz więcej

Pierścionek zaręczynowy z białego złota

Model: P0027BB
Próba złota: 585

1 399 PLN

Zobacz więcej

Pierścionek zaręczynowy z białego i zółtego złota

Model: P0414TB
Próba złota: 585

599 PLN

Zobacz więcej

Dołącz do nas : facebook instagram
2024 - Jubiler ACLARI Diamonds – biżuteria, pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne ® - WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
W celu doskonalenia naszych usług korzystamy z plików cookies. Możesz określić warunki ich przechowywania w ustawieniach przeglądarki.
Więcej o plikach cookies dowiesz się w naszej polityce prywatności.