Jak powinny wyglądać tradycyjne oświadczyny? Jak wyglądają zaręczyny z rodzicami?

Autor: Aclari
Data: 4 (6)

trsdycjas 800x300

Zastanawiasz się, jak powinny wyglądać zaręczyny? Przeczytaj ten tekst i dowiedz się, jak nie odejść od tradycji i, jednocześnie, wybrać oryginalny pierścionek zaręczynowy.

Polskie zaręczyny – zainspiruj się rodzimymi tradycjami

Współczesny świat ma do zaoferowania tak wiele przygód, niezwykłych pasji i ciekawych pomysłów, że trudno się w nich wszystkich odnaleźć. Taka tendencja dotyczy zarówno codziennego życia, jak i wyjątkowych okazji. Nie inaczej jest z zaręczynami, które z roku na rok stają się coraz bardziej szalone i nietuzinkowe. A może by tak – wbrew nowoczesności – powrócić do tradycji?

Zaręczyny – typowe rytuały

To, co dzisiaj zwiemy zaręczynami, dawniej znane było pod nazwą zrękowiny. W zależności od rejonu Polski, w którym się odbywały, mogły przebiegać w różny sposób, ale zawsze stanowiły jeden z ważniejszych momentów w życiu młodej pary. Zanim do nich doszło, chłopak zalecał się do wybranki i budował swoją pozycję przyszłego narzeczonego. Jego zabiegi mogły poskutkować zakochaniem się lub… obiadem w postaci czarnej polewki, która oznaczała definitywne odrzucenie zalotów. Jeśli już doszło do oświadczyn, para najczęściej „zaręczała” o planowanym ślubie przed starszyzną, trzymając się za ręce nad bochenkiem chleba. Zwykle całej uroczystości towarzyszył swat, czyli osoba, która zajmowała się zapoznaniem młodych i zbliżeniem ich do siebie. W ramach tego spotkania rodzice wymieniali się drobnymi prezentami, a wszyscy zgromadzeni ustalali szczegóły ceremonii ślubnej.

Pierścionek zaręczynowy z białego złota

Model: P0447BB
Próba złota: 585

1 199 PLN

Zobacz więcej

Dziś chyba byłoby trudno stworzyć takie wydarzenie 1:1. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by się staropolską tradycją inspirować! Ważnym elementem, który z powodzeniem można przenieść do XXI wieku jest szacunek i estyma, jakimi obdarza się tutaj rodziców narzeczonej. Nie musisz koniecznie „prosić o rękę” ukochanej – kobiety są na tyle samodzielne, że poradzą sobie same z podjęciem takiej decyzji – ale możesz przynieść bukiet kwiatów i butelkę dobrego whiskey i poinformować przyszłych teściów o swoich zamiarach. Starsze pokolenie z pewnością doceni ten pełen poważania gest, a Ty zapunktujesz jako super zięć!

 

Jak powinny wyglądać zaręczyny?

Jeśli się zastanawiasz, jak powinny wyglądać zaręczyny zachowane w takiej dawnej estetyce, powinieneś zapoznać się z kilkoma zasadami. Tradycyjne nie znaczy przeniesione żywcem sprzed wieków, a raczej takie, które inspirowane są dawnymi zwyczajami i estetyką. Warto pamiętać, że urządzenie dzisiaj XIX-wiecznych zrękowin mogłoby wypaść dość groteskowo. Dlatego zasada numer 1 brzmi: zachować umiar. Lepiej nie angażować swojej rodziny, znajomych i paczki przyjaciół. Niech oświadczyny będą tym momentem, w którym ukochana będzie miała szansę poczuć się wyjątkowo i romantycznie. Najlepszym pomysłem będzie klimatyczna kolacja we dwoje, bukiet czerwonych róż, wyznanie miłości i to jedno, najważniejsze pytanie: czy zechcesz spędzić ze mną resztę życia?

Dopiero po takiej eleganckiej randce wybierzcie się do rodziców narzeczonej z radosną informacją. Wtedy też wypada powiedzieć kilka słów, podziękować za trud wychowania, za pomoc w ukształtowaniu kobiety, którą kochasz. Okaż szacunek i uświadom, że ich opinia jest dla Ciebie ważna i że jesteś im szczerze wdzięczny za akceptację. Możesz również udać się do domu rodzinnego dziewczyny jeszcze przed wręczeniem jej oryginalnego pierścionka zaręczynowego. Poinformujesz wtedy przyszłych teściów o swoich zamiarach, przygotujesz na to, co ma nadejść.

tradycja01 800x450

Biżuteria z klasą

Ważnym elementem inspirowanej historią ceremonii oświadczyn jest, oczywiście, doskonały pierścionek. Jeśli zależy Ci na tym, by zachować całość w klasycznej formie, zainwestuj w tradycyjny, delikatny dodatek z brylantem osadzonym w koronie. Nie przesadzaj z rozmiarem – ogromny kamień może przytłoczyć. Tutaj króluje zasada „minimalizm ponad wszystko”. Klasyczną, elegancką biżuterię znajdziesz m.in. w naszej kolekcji Kartezja, która charakteryzuje się klasycznym designem – prosta obrączka nabiera zachwycającego blasku dzięki zachwycającemu diamentowi.

Z kolei oryginalny pierścionek zaręczynowy – taki z kamieniami na całej obrączce z białego złota – nada się dla kobiet odważnych, charyzmatycznych, takich, które cenią sobie indywidualny styl i niebanalne rozwiązania. Może być ciekawym elementem uroczystości i przełamać nieco starodawny styl całego przedsięwzięcia. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, upewnij się, że trafiasz dobrze w estetykę bliską sercu ukochanej. Tak, by pierścionek był doskonałą pamiątką i piękną ozdobą na całe życie. Bo na pytanie o to, jak mają wyglądać zaręczyny, nie ma jednej odpowiedzi. Czy konwencjonalne, czy nowoczesne, mają być przede wszystkim Wasze.

tradycja02 800x450

Sprawdź również

Pierścionek zaręczynowy z białego i zółtego złota

Model: P0160TB
Próba złota: 585

1 529 PLN

Zobacz więcej

Pierścionek zaręczynowy z żółtego złota

Model: P0419ZB
Próba złota: 585

2 299 PLN

Zobacz więcej

Pierścionek zaręczynowy z żółtego złota

Model: OB429ZB
Próba złota: 585

2 749 PLN

Zobacz więcej

Dołącz do nas : facebook instagram
2024 - Jubiler ACLARI Diamonds – biżuteria, pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne ® - WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
W celu doskonalenia naszych usług korzystamy z plików cookies. Możesz określić warunki ich przechowywania w ustawieniach przeglądarki.
Więcej o plikach cookies dowiesz się w naszej polityce prywatności.