Obrączki – historia niejednej miłości

Autor: Aclari
Data: 4.67 (3)

historia lan

Złote, srebrne, platynowe, tytanowe… obrączki. Dlaczego akurat prosty okrągły pierścień nowożeńcy dają sobie na znak miłości? Czy materiał z jakiego są wykonane ma duże znaczenie? Czy lepiej kupować je stacjonarnie czy przez internet? Dowiedz się i oszczędź sobie dodatkowego stresu.

 Na początku była… miłość. A zakochani od wieków czuli potrzebę posiadania rzeczy, która będzie symbolizowała ich uczucia i przywiązanie. Historia obrączek jest dłuższa niż moglibyśmy się spodziewać i sięga 2000 lat p.n.e. Dzisiejsza złota obrączka jako idealny zamknięty krąg symbolizuje wieczną i nieśmiertelną miłość, ale jej praprzodkowie wykonywani byli z drutu, trzciny, tataraku, a nawet pędów różnych roślin. Badacze odnaleźli obrączki z czasów starożytnych m.in. w Grecji i Babilonie. Co ciekawe, przyozdabianie ich kamieniami szlachetnymi nie jest wcale nowym trendem, bo już mieszkańcy starożytnego Rzymu to robili.

obraczki historia 02

Obrączki w Polsce

W Polsce tradycja wymieniania się obrączkami ślubnymi rozpowszechniła się w XVIII wieku, choć na początku nosiły je tylko kobiety. Mężczyźni zaczęli zakładać obrączki w czasie II wojny światowej, aby przypominały im o ukochanych czekających na nich w domu.

W naszym kraju obrączki początkowo nosiło się na lewej dłoni, ponieważ wierzono, że właśnie przez serdeczny palec tej ręki biegnie „żyła miłości” i jest to miejsce najbliższe sercu. Trudne i krwawe doświadczenia powstania styczniowego sprawiły, że na znak żałoby narodowej mężatki przekładały obrączkę na prawą dłoń, co przyjęło się w naszym kraju na stałe. Na prawej ręce nosi się je także w Niemczech, Hiszpanii, Norwegii, Austrii, Danii, Grecji, Bułgarii, Indiach, Wenezueli i Chile. Tradycja noszenia obrączek na lewej dłoni zachowała się w Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, we Włoszech, Irlandii i USA.

Obrączki ślubne z białego złota

Model: OB159BB
Próba złota: 585

od 1 278 PLN

Zobacz więcej

Jak obrączka to tylko ze złota?

Niekoniecznie, choć to właśnie klasyczne złote obrączki przetrwały próbę czasu i nadal są najczęściej wybieraną opcją. Jest to trwały materiał, który ponadto występuje w kolorze żółtym, białym i czerwonym. Najczęściej wykorzystywane jest złoto próby 585, ale narzeczeni wybierają także próby o niższych składach, jak 333, 375 oraz o wyższych, czyli 750.

Co różni poszczególne próby złota? Przede wszystkim intensywność koloru, miękkość materiału i trwałość.

Wysoka próba 750 zawiera w sobie największą zawartość złota, dzięki czemu obrączki mają intensywną żółtą barwę. Próba 585 to najoptymalniejsza mieszanka złota i innych metali, zapewniająca biżuterii odpowiednią trwałość. Próba 333 – ze względu na mniejszą ilość złota w składzie obrączki – jest nieco trwalsza od pozostałych. Niestety z powodu większej zawartości metali nieszlachetnych biżuteria tej próby będzie szybciej ciemnieć, co wiąże się z koniecznością polerowania jej u jubilera w przyszłości.

Nowoczesne pary chętnie decydują się na białe złoto, którego barwa może być bardziej chłodna lub wpadająca w kolor żółty. Modele wykonane z tego kruszcu są szczególnie eleganckie i naturalnie delikatne. Oryginalnym wyborem jest także różowe złoto, którego odcień to konsekwencja wyższej zawartości miedzi. Nieco rzadziej – choć nadal – wykonuje się obrączki ze srebra, ponieważ jest to miękki i mniej trwały materiał.

Narzeczeni mają do wyboru także obrączki z innych metali, jak np. platyna czy pallad, trzeba jednak pamiętać, że wykonana z nich biżuteria będzie droższa od klasycznego złota. To rozwiązanie dla osób, którym zależy na kruszcu w odcieniu czystej bieli. Platynowe obrączki są najbielsze ze wszystkich – bielsze nawet od białego złota. Wybierając pallad, otrzymamy obrączki o barwie białej w odcieniu szarości. Moda na konkretne wzory, kolory i style trwa tylko kilka lat, dlatego przy wyborze swoich wymarzonych obrączek powinniśmy kierować się przede wszystkim własnymi upodobaniami.

obraczki historia 01

Twoja obrączka – jedyna w swoim rodzaju

Nawet najbardziej klasyczna obrączka nabierze indywidualnego charakteru, gdy dodamy do niej osobisty grawer. Co można wygrawerować w jej wnętrzu? Tak naprawdę każdy napis – nie musi to być data ślubu, choć właśnie to jest najpopularniejsza praktyka wśród par zamawiających biżuterię w salonach Aclari. Narzeczeni mają do wyboru różne rodzaje czcionek oraz ich rozmiary. Ważne jest to, że każda obrączka może mieć grawer zapisany innym stylem. Przyszła panna młoda może wybrać całkowicie inną czcionkę i napis niż jej narzeczony.

Klasyczne złote obrączki nabiorą całkowicie nowego wyrazu, gdy przyozdobimy je kamieniami szlachetnymi. Najczęściej wykorzystuje się kamienie naturalne tj. diamenty, rubiny i szafiry. Jeśli zależy nam na trwałości, to najlepszym wyborem będą brylanty, które cechuje ponadczasowy styl i blask. W przypadku tych kamieni należy zwrócić uwagę na parametry, które mają wpływ na ich jakość. Jeden karat oznacza masę 0,2 grama. Im więcej karatów ma konkretny kamień, tym większą ma masę. O jego wartości decyduje także czystość oraz barwa – im wyższe są te parametry, tym droższy będzie brylant. Kamień ten wart jest swojej ceny – to najtwardszy materiał na ziemi, który zadrapać można tylko drugim diamentem.

Zakup obrączek – tylko w salonie!

Dlaczego trafny wybór obrączek jest taki ważny? Ponieważ są one symbolem obietnicy złożonej drugiej osobie i już zawsze będą przypominały małżonkom wyjątkowy dzień ich ślubu. Dlatego powinny być trwałe, w dobrym rozmiarze, ale także wygodne, aby nowożeńcy mogli mieć je zawsze przy sobie. Tak skrupulatny dobór obrączek możliwy jest tylko osobiście w salonie stacjonarnym. Zobacz gdzie możesz kupić nasze obrączki.

Istotną rolę odgrywa rozmiar obrączki. Podczas wizyty w salonie Aclari narzeczeni powinni spokojnie wypróbować różne rozmiary i bez pośpiechu upewnić się, który z nich będzie odpowiedni. Podczas przymiarek należy wziąć pod uwagę pogodę, jaka panuje na zewnątrz – latem palce mogą być spuchnięte, ale także praca fizyczna może wpłynąć na ich szerokość. Ciąża oraz choroby powodujące zatrzymywanie wody w organizmie to bardzo ważne czynniki, o których nie można zapominać w czasie przymiarek.

A czy obrączki muszą być tej samej szerokości? Absolutnie nie! Na szczupłych i drobnych palcach zazwyczaj lepiej wyglądają węższe modele, odwrotnie niż w przypadku większych i masywniejszych dłoni, jest to jednak kwestia bardzo indywidualna i zależy od osobistych upodobań. Wizyta w salonie daje narzeczonym możliwość sprawdzenia różnych szerokości i przekonania się, która opcja przypadnie im do gustu. Każda dłoń jest trochę inna, dlatego nic nie zastąpi indywidualnej przymiarki różnych wzorów.

Kolejną kwestią przemawiającą za zakupem obrączek w salonie stacjonarnym Aclari jest niezwykle bogata kolekcja wzorów i wariantów do wyboru. Tu pomocna może okazać się indywidualna konsultacja i podpowiedzi, których udzielają narzeczonym znajdujący się na miejscu eksperci. Dzięki rozmowie i ustaleniu oczekiwań oraz potrzeb przyszłych nowożeńców, wybór właściwych i „tych jednych” obrączek może pójść naprawdę sprawnie.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać przy zakupie obrączek? Przede wszystkim o czasie. Ten wyjątkowy i specyficzny rodzaj biżuterii przygotowuje się na zamówienie, ponieważ każdy egzemplarz jest jedyny w swoim rodzaju – ma unikatowy rozmiar, szerokość, grawer czy też konkretne kamienie szlachetne. Czas oczekiwania na obrączki zazwyczaj wynosi około miesiąca, ale czasem po przymiarce zdarza się, że konieczna jest korekta rozmiaru. Lepiej nie przysparzać sobie dodatkowych nerwów przed ślubem i nie czekać z ich zakupem do ostatniej chwili. Optymalnie jest, aby gotowe obrączki mieć u siebie na miesiąc przed ceremonią. A potem pozostaje tylko radosne i niecierpliwe oczekiwanie na jeden z najpiękniejszych dni w życiu.

Sprawdź również

Obrączki ślubne z różowego złota

Model: OB135RB
Próba złota: 585

od 931 PLN

Zobacz więcej

Obrączki ślubne z białego złota

Model: OB138BB
Próba złota: 585

od 1 226 PLN

Zobacz więcej

Obrączki ślubne z różowego złota

Model: OB138RB
Próba złota: 585

od 1 226 PLN

Zobacz więcej

Dołącz do nas : facebook instagram
2024 - Jubiler ACLARI Diamonds – biżuteria, pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne ® - WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
W celu doskonalenia naszych usług korzystamy z plików cookies. Możesz określić warunki ich przechowywania w ustawieniach przeglądarki.
Więcej o plikach cookies dowiesz się w naszej polityce prywatności.