Zaręczyny – tradycja, która zobowiązuje

Autor: Aclari
Data: 4.67 (3)

tradycja 800x300 min

Jeszcze nie tak dawno, bo na początku XX stulecia, zaręczyny miały charakter dużo bardziej oficjalny niż ma to miejsce dzisiaj. Rodziny przyszłych narzeczonych spisywały specjalną umowę przedślubną, której zerwanie stanowiło ogromny afront. Tradycyjne zaręczyny składały się z wielu rytuałów, z których część przetrwała do dziś. Choć czasy się zmieniły, zaręczyny w obecności rodziców wciąż są popularne. Jak je zorganizować?

Zaręczyny z rodzicami
– tradycja, która przetrwała do dziś

Dawniej w zaręczynach brali udział członkowie obu rodzin oraz świadkowie. Przebieg uroczystości różnił się w zależności od regionu. Do ślubu nie mogło jednak dojść bez zgody ojca przyszłej panny młodej. Okres narzeczeństwa trwał zazwyczaj nie dłużej niż 12 miesięcy. Był to nie tylko czas gorących przygotowań do uroczystości zaślubin, ale także okres, w którym przyszli małżonkowie, najczęściej skojarzeni przez profesjonalnego swata, mieli szansę się poznać.

Jednym z zaręczynowych rytuałów, którego celem było zapewnienie bezpieczeństwa finansowego obu rodzinom w przypadku zerwania przedślubnego „kontraktu”, była wymiana obrączek między przyszłymi małżonkami. Dziś obdarowanie narzeczonej pierścionkiem zaręczynowym ze złotem i brylantami ma znaczenie przede wszystkim symboliczne.

Zaręczyny w obecności najbliższych to nie tylko ukłon w stronę tradycji, ale także wyraz szacunku do rodziców i ponadczasowych wartości. Uroczysta oprawa zaręczyn, zgodnie z zasadami savoir‑vivre’u, podkreśla podniosłość tego wydarzenia. Warto, aby przyszli narzeczeni wspólnie zaplanowali jego poszczególne punkty.

 tradycja 02 800x450 

1. Czas

Tradycyjne zaręczyny z rodzicami powinny odbyć się w dzień wolny od pracy, w porze obiadowej, aby każdy z zaproszonych gości miał możliwość uczestniczenia w tym ważnym wydarzeniu. Zgodnie ze zwyczajem datę powinna ustalić mama przyszłej panny młodej, która tego dnia będzie pełnić funkcję gospodyni.

 

Pierścionek zaręczynowy z białego i zółtego złota

Model: P0045TB
Próba złota: 585

1 499 PLN

Zobacz więcej

2. Miejsce

Jak nakazuje tradycja, zaręczyny odbywają się w domu rodzinnym narzeczonej. Przygotowanie uroczystości spoczywa na barkach przyszłych teściów. Jeśli nie mają oni warunków do przyjęcia wszystkich zaproszonych gości, dopuszczalne jest zorganizowanie przyjęcia zaręczynowego w innym miejscu np. w restauracji.

3. Goście

O planowanej uroczystości należy poinformować wszystkich zaproszonych gości osobiście, z odpowiednim wyprzedzeniem. W tradycyjnych zaręczynach powinni uczestniczyć przede wszystkim rodzice z obojga stron oraz osoby należące do najbliższej rodziny: dziadkowie lub rodzeństwo. Jeśli narzeczeni pozostają w bliskich stosunkach np. z wujostwem lub kuzynostwem, w przyjęciu zaręczynowym mogą uczestniczyć także osoby z dalszej rodziny.

 

4. Powitanie i upominki dla przyszłych teściów

Zgodnie z zasadami savoir-vivre’u kandydat na narzeczonego w pierwszej kolejności wita się z mamą swojej wybranki, całując ją w rękę oraz wręczając bukiet kwiatów. Następnie podaje dłoń przyszłemu teściowi, obdarowując go eleganckim upominkiem np. butelką wykwintnego alkoholu, ciekawym albumem lub pięknie oprawioną książką. Potem przychodzi kolej na narzeczoną oraz pozostałych członków rodziny, zaczynając od osoby, która jest najstarsza.

 

5. Tradycyjne zaręczyny – przebieg spotkania

Po przywitaniu wszyscy goście zasiadają do stołu. Zaręczyny powinny odbyć się między daniem głównym a deserem. Gdy nadejdzie odpowiedni moment, mężczyzna, który planuje się oświadczyć, wstaje z miejsca i prosi o chwilę uwagi. Następnie zwraca się do rodziców przyszłej narzeczonej. Składa podziękowania za zorganizowanie uroczystości i oficjalnie przedstawia powód, dla którego wszyscy się tu zgromadzili. Prosi mamę i tatę swojej wybranki o rękę ich córki, dziękując za troskę i trud włożony w jej wychowanie, obiecując, że uczyni wszystko, aby na nowej drodze życia była zawsze szczęśliwa. Jeżeli otrzyma zgodę, klęka przed narzeczoną na prawe kolano i pyta: „Wyjdziesz za mnie?” lub „Czy zostaniesz moją żoną?”. Jeśli usłyszy: TAK, delikatnie wsuwa jej na palec pierścionek zaręczynowy i wręcza bukiet kwiatów. Od tej chwili są narzeczonymi!

 tradycja 800x450

Zaręczyny w obecności rodziców
– ukłon w stronę tradycji

Po zaręczynach przychodzi czas na oklaski i gratulacje. Wszyscy obecni wznoszą toast za zdrowie przyszłych małżonków. Następnie rodzice wspólnie z młodymi ustalają datę ślubu i dzielą się obowiązkami dotyczącymi organizacji ceremonii ślubu i wesela. Zaręczyny z rodzicami to doskonała okazja, aby zapoznać obie rodziny. Tradycyjne zaręczyny to piękna uroczystość, którą wszyscy będą wspominać z ogromnym wzruszeniem!

Sprawdź również

Pierścionek zaręczynowy z białego złota

Model: P0031BB
Próba złota: 585

599 PLN

Zobacz więcej

Pierścionek zaręczynowy z żółtego złota

Model: P0489ZB
Próba złota: 585

2 999 PLN

Zobacz więcej

Pierścionek zaręczynowy z żółtego złota

Model: P0451ZB
Próba złota: 585

999 PLN

Zobacz więcej

Dołącz do nas : facebook instagram
2024 - Jubiler ACLARI Diamonds – biżuteria, pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne ® - WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
W celu doskonalenia naszych usług korzystamy z plików cookies. Możesz określić warunki ich przechowywania w ustawieniach przeglądarki.
Więcej o plikach cookies dowiesz się w naszej polityce prywatności.